Gösteriliyor: 1 - 10 of 12 Sonuçlar

Mars’ta Kar Yağışı Kanıtlandı

NASA’nın Mars Keşif Aracı’nın ilettiği veriler Mars’ta karbondioksit kar yağışını kanıtladı. Bu yağış türü Güneş Sistemi’nde bilinen tek örnek. “Kuru buz” olarak bilinen donmuş karbondioksit, suyun donma sıcaklığından çok daha soğuk olan eksi125 Cderece’de oluşur. Bu yağış Dünya’da da görülmesine karşılık Mars’taki süreç farklı.

Mars’ta Hortum

14 Mart’ta Mars’ın kuzeyindeki Amazonis Planitia bölgesini etkileyen ve yüksekliği 20 km’yi bulan bir hortum oluştu. Hortum Mars Yörünge Aracı üzerindeki Yüksek Çözünürlüklü Bilim Kamerası (HiRISE) tarafından görüntülendi. Hortum bir futbol sahası genişliğinin dörtte üçünden biraz fazla büyüklükteydi (70 metre).

Mars Kumlarının İklimsel Hareketi

Mars Yörünge Keşif Aracı Mars yüzeyindeki kum tepeleri ve dalgaların birkaç metre yer değiştirdiğini ortaya koydu. Bu gözlemler gezegenin kumlu yüzeyinin düşünüldüğünden daha hareketli olduğunu gösteriyor. Kırmızı toz fırtınaları tüm Mars üzerinde etkili ve daha büyük kum tanelerini bile hareket ettirme yeteneğine sahip.

Mars Gezgini Hedefe Ulaştı

Yaklaşık 3 yıl süren yolculuğun sonunda Mars gezginlerinden Opportunity, Kızıl gezegenin daha önce yakından inceleme şansı bulunamayan Endeavour Krateri’ne ulaştı.
9 Ağustos’ta golf arabası büyüklüğündeki Opportunity kraterin kenarındaki bir yere ulaştığını bildirdi.

Mars’ta Su Akıntısı Gözlendi

NASA’nın Mars Yörünge aracı gezegende yaz aylarında sıvı suyun oluştuğunu ve aktığını gösterdi. İlkbahar sonunda Mars yamaçlarından aşağı koyu renkte izler ortaya çıkıyor. Gözlemler Mars’ın güney yarımküresinin orta enlemlerinde birkaç dik yamaçta da mevsime bağlı değişimlerin gerçekleştiğini gösteriyor.

Mars Atmosferindeki Değişim

NASA’nın Mars Yörünge Keşif Aracı, Mars yörüngesindeki değişimin atmosfer değişimlerine neden olabileceğini gösterdi. Mars’ın Güney Kutbu’na yakın bir bölgede bulunan kuru buz içinde tahmin edilenden 30 kat daha fazla karbondioksit olduğu belirlendi. Bu süreç Mars’taki suyun varlığını etkileyerek toz fırtınalarının artmasına neden olabilir.