Mars Gezgini Hedefe Ulaştı

22 km çapındaki Endeavour Krateri’nin batısından yaklaşan aracın ilettiği görüntü. (NASA/JPL-Caltech/Cornell/ASU)

Yaklaşık 3 yıl süren yolculuğun sonunda Mars gezginlerinden Opportunity, Kızıl gezegenin daha önce yakından inceleme şansı bulunamayan Endeavour Krateri’ne ulaştı.

9 Ağustos’ta golf arabası büyüklüğündeki Opportunity kraterin kenarındaki bir yere ulaştığını bildirdi. Araç böylece önceki görev yeri Victoria kraterinden sonra 21 km yol almış oldu.

NASA Başkanı Charles Bolden: “Mars keşifleriyle birlikte hikâyemiz sürüyor. İleride Mars’ta görev yapacak Mars Bilim Laboratuarı ile yeni veriler elde edip gelecekte, Mars’ta ya da başka yerlerde insanın yaşayabileceği büyük görevlerde önemli rol oynayacak” diyor.

Endeavour Krateri Victoria Krateri’nden 25 kat daha uzun bir çapa sahiptir (22 km). Endeavour üzerindeki arazi ve kayalar Mars üzerinde 7 yıldır görev yapan araçla incelenecek. NASA’nın Mars Yörünge Aracı (Mars Reconnaissance Orbiter) bölgenin erken dönemde sıcak ve yağışların olduğunu kil minerallerinin varlığı ile tespit etti.

Endeavour Krateri’nin renklendirilmiş görüntüsü. (NASA/JPL-Caltech/Cornell/ASU)

Mars Gezginleri Görevi (Mars Exploration Rover) üyesi Matthew Golombek: “Opportunity’nin yakında daha önce incelemediğimiz türden bir kayanın incelemesini sağlayacağız. Kil minerali daha çok nemli şartlarda oluşur. Bundan dolayı bu minerallerin olduğu ovalar yaşanabilir çevre için nemli şartlar sunar” diyor.

Opportunity’in ikizi Spirit ile Mart 2010’dan itibaren iletişim kesildi ve görevi resmi olarak geçtiğimiz Mayıs ayında sona erdirildi.

JPL Mars Gezginleri Görevi yöneticisi John Callas: “Gezginlerin 3 aylık bir görev yapmak üzere gönderildiğini ancak onların beklenenden çok daha uzun zaman görev yaptığını hatırlatayım” diyor.

Mars Gezginleri 2003 yılında fırlatıldı. 2004 Nisan ayında Mars’a ulaşan araçlara 3 aylık bir görevi biçilmişti. Araçlar bu süreden kat ve kat uzun görev yaptılar ve Mars’ın geçmişinde mikrobik yaşamın ortaya çıkmış olabileceğini gösteren nemli ortamların olduğu keşfini gerçekleştirdiler.

12 Ağustos 2005 yılında fırlatılan NASA’nın Mars Yörünge Aracı, Mars yüzeyinde uzun zaman önce sıvı suyun olduğuna ilişkin kanıt arıyor. Diğer Mars görevleri gezegen yüzeyinden suyun aktığını göstermesine karşılık, bu suyun gezegen yüzeyinde yaşamı ortaya çıkaracak kadar uzun zaman kaldığı henüz tespit edilemedi.

Opportunity’nin Mars yüzeyine indiğinden bu yana izlediği yol ve incelediği kraterler. (NASA/JPL-Caltech/MSSS/NMMNHS)

JPL

 

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d