Mars’ta Su Akıntısı Gözlendi

Dik yamaçlardan ilkbahar sonu itibariyle süzülen sıvı suyun oluşturduğu görüntü. (NASA/JPL-Caltech/Univ. of Arizona)

NASA’nın Mars Yörünge aracı (Mars Reconnaissance Orbiter-MRO) gezegende yaz aylarında sıvı suyun oluştuğunu ve aktığını gösterdi.

NASA Başkanı Charles Bolden: “NASA’nın Mars keşif programı Kızıl Gezegenin yerleşebileceğimiz bir liman olup olmadığını belirlemeye çalışıyor. Bu keşifle birlikte gelecekte Mars’a yapılacak insanlı uçuşların önemini arttırmıştır” diyor.

İlkbahar sonunda Mars yamaçlarından aşağı koyu renkte izler ortaya çıkıyor. Gözlemler Mars’ın güney yarımküresinin orta enlemlerinde birkaç dik yamaçta da mevsime bağlı değişimlerin gerçekleştiğini gösteriyor.

Tuscon Arizona Üniversitesi’nden Alfred McEwen: “Bu gözlemler için bugün yapılabilecek en iyi açıklama suyun akışıdır” diyor.

Gözlemlerin sonuçlarını tartışmaya devam eden bilim insanları bulmacayı çözmek için suyun akışıyla ilgili kuramlar geliştiriyor. Bilindiği üzere tuz suyun donma sıcaklığını düşürür.

Farklı zamanlarda alınmış görüntülerde yüzeydeki değişim açıkça görülüyor. (NASA/JPL-Caltech/Univ. of Arizona)

Görüntülere göre akıntılar yüzlerce metre uzunluğa ve 0.5 ile 5 metre genişliğe sahip. Bazı bölgelerde 1000’den fazla akıntı görüldü.

Görüntülerden anlaşıldığı kadarıyla Mars’ın kutba dönük olan dik yamaçlarında sonbaharın başı ile ilkbaharın sonu arasındaki zaman diliminde koyu ve uzun kısımlar beliriyor. Burada akan su saf su olamayacak kadar hava soğuk ve karbondioksit karışımı olamayacak kadar da   sıcaktır. Bu da donma sıcaklığını tuzun etkilediğini gösterir. Mars’ın geçmişte bol tuzlu bir yapısı olduğu biliniyor. Yapılan son gözlemler Mars’taki tuz çözeltisinin hala yüzeye yakın yerlerde zaman zaman ortaya çıktığını gösteriyor.

Araştırmacılar Mars Kompakt Yörünge Görüntüleme Tayfölçeri (CRISM) ile yamaçlardan süzülen suyun herhangi bir işaretini bulmaya çalıştı. Buna göre su ya yüzeyde hızla kuruyor ya da yeraltına süzülüyor.

“Akıntının olduğu yerlerin koyu görünmesinin nedeni sulu ya da ıslak olmalarından değildir. Başka bir nedenden dolayı koyu görünüyorlar. Bu sırrın daha fazla gözlem ve deneyler ile aşılabileceğini düşünüyorum” diyor McEwen.

Bu sonuçlara göre bilim insanları gezegenin yüzeyinde sıvı suyun varlığını onaylamış oldular. Donmuş su yüksek enlemlerde değil orta enlemlerde bulundu. Bu türden su akıntıları Mars’ın çoğu bölgelerinde olabilir.

NASA-MRO

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d