Gösteriliyor: 1 - 10 of 10 Sonuçlar

Spirit’e Veda Hazırlığı

Ne yazık ki Spirit derin uykudan kalkamadı. NASA yaklaşık bir yıldır çeşitli yöntemlerle araçla iletişime girmeyi denedi. Ancak hepsi başarısız oldu. Spirit artık kızıl gezegende insanoğlunun bir anıtı olarak kalacak. Elbette son söz söylenmedi. Ancak NASA mühendislerine göre aracın geri dönmesi artık çok zor…

Spirit İçin Son Şans

Mars gezginlerinden komada olan Spirit için yeni bir umut geçtiğimiz hafta belirdi. Spirit’in olduğu bölge geçtiğimiz hafta maksimum güneş ışığı etkisi altındaydı. Bu da NASA’nın Spirit ile ilgilenen bilim insanlarını ve mühendislerini heyecanlandırmaya yetti. Aracın yeterli enerjiyi topladığını düşünen araştırmacılar hemen iletişime geçmek istediler.

Mars’la İletişim Geçici Olarak Kesilecek

Mars gezginlerinden Fırsat bu hafta Mars’a inişinin 7. yıldönümünü kutlayacak ve hemen ardından 16 gün süreyle Dünya ile olan iletişimini kesecek. Çünkü bu sırada Mars Dünya’ya göre Güneş’in arkasına dolanmış olacak.

Bu sırada gezegen araçlarından gelecek radyo sinyalleri Güneş tarafından bozulmaya uğrayabilir.

Mars’ta Parçalı Güneş Tutulması

Güneş tutulmaları her zaman ve her kesimden insanı meraklandırır. Bu sıra dışı gibi görünen doğa olayı yalnız Dünya’da yaşanmıyor elbette. Uydusu olan her gezegende güneş tutulmasına rastlamak mümkün. Bu gezegenlerden biri de Phobos ve Deimos gibi iki küçük uydusu olan Mars. Konu Mars olunca görüntülerde Mars robotlarından gelecektir.

Spirit Ses Ver!

NASA 22 Mart’tan bu yana ümitle Spirit’in bir sinyalini almak için çaba sarfediyor. Ancak şimdiye kadar Spirit’ten herhangi bir “ses” duyulmadı.

Mars gezginlerinden sorumlu ekip Spirit’in bulunduğu bölgeye kışın gelmesi ve aracın güneş ışını alması için uygun konumda bulunmaması nedeniyle aracı uyku moduna almışlardı.

Mars’ta Toz Fırtınası Görüntülendi

Mars yüzeyinde 6 yıldır başarıyla görev yapan Mars gezgini Opportunity, uzun zamandır aradığı toz fırtınasını görüntülemeyi başardı.

Opportunity’nin çektiği toz fırtınası gezginin panoramik kamerasıyla 15 Temmuz’da alındı. Böylece görüntü gezginin çektiği ilk toz fırtınası görüntüsü olarak kayıtlara geçti.

Spirit Uykuya Daldı

NASA’nın Mars robotlarından Ruh (Spirit) aracı, 30 Mart’taki görüşmeye yanıt vermedi. Bu da aracın artık uyku moduna girdiğini gösteriyor. Araç enerjisinin belli değere düşmesiyle uyku moduna girip kendine gerekli olan enerjiyi toplayana kadar suskun kalıyor.

Opportunity’den Kaya İncelemesi

Opportunity’nin gerçekleştirdiği yeni bir inceleme Mars’la ilgili bilgimizin biraz daha artmasına neden oldu. Basketbol topu büyüklüğündeki bir kayaya yönelen Opportunity, kayayla ilgili incelemesini bitirdi.

Marquette adası, Mars’taki bilinen kayalardan veya göktaşlarından farklı bir yapıda.

Spirit’i Zor Günler Bekliyor

NASA’nın kuma saplı halde hareketsiz kalan robotu Spirit için zor günler yaklaşıyor. Çünkü aracın bulunduğu yere yavaş yavaş kış geliyor. Kışın gelmesi robotun sonunu getirebilir.

Spirit Mars yüzeyine 3 Ocak 2004 tarihinde indi. İkizi olan Opportunity ise 24 Ocak 2004’te Mars ile tanıştı. Mars yüzeyini gezerek görev yapacak olan robotlara aslında biçilen ömür üç ay ile belirlenmişti. Ancak robotlar 6 Dünya yılı ya da 3.2 Mars yılı boyunca görevde kaldılar ve hala görevdeler. Bu süre içerisinde robotlar Mars’ın eskiden sulu ve hareketli bir yapısının olduğunu ortaya çıkardılar.