Mars Gezginlerinden Son Haberler

Spirit:

Mars hakkında özellikle son 6 yılda çok şey öğrenmemize neden olan robotlardan birisi artık durağan olarak hizmet görecek. Evet Spirit yaklaşık 9 aydır süren kurtarma çabalarına karşılık yerinden kurtulamadı. Böylece Spirit en son enerjisini tamamen yitirmemesi için güneş panellerini Güneş’e doğru yönlendirdi. Bu sayede Güneş’ten az da olsa bir enerji alıp hizmetine devam edecek.

Önümüzdeki birkaç hafta içinde Spirit’in bulunduğu bölgeye kış gelmiş olacak. Spirit güneş panellerine doğru açıyı vererek kışı atlatmayı başaracak ve ardından da bilim hizmetine kaldığı yerden devam edebilecek.

NASA’nın Mars Keşif programı yöneticisi Doug McCuistion, Spirit’in ölü olmadığını sadece artık başka bir görevi yürüteceğini belirterek ve ekliyor: “Üstelik bu görev diğerine göre çok daha uzun sürecektir.”

Bilindiği üzere Spirit geçtiğimiz yıl bir kraterin kenarından tırmanmaya çalışırken pudra kadar ince ve yoğun bir toprağa saplanmıştı. Spirit kaldığı yerden bilimsel gözlem ve deneyler yapmaya devam edecek ve bu konuda aslında başarılı da sayılır. Çünkü daha kısa bir süre önce bulunduğu yerdeki toprağın kimyasal yapısını analiz etmişti.

Opportunity:

Gelelim diğer robota. Opportunity ise Mars yüzeyinde göreve başladığı Viktorya Kraterinin ardından şimdi de Endavur Kraterine doğru yoluna devam ediyor. Birkaç gün önce yolu üzerindeki bir kayayı incelemiş ve sonuçları dünyaya iletmişti. Opportunity’nin, Spirit gibi bir kazaya uğramaması için tüm hareketleri dikkatle inceleniyor. Araç şimdiye kadar alması gereken yolun üçte birini aldı ve hedefe varması için geldiği yolun iki kadar daha yol alması gerekiyor.

Kaynak: NASA-Spirit and Opportunity

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d