Opportunity Maraton Peşinde

Son zamanlarda Mars gezginlerinden Opportunity ile ilgili haber gelmiyordu. Meğer yoğun bir uğraş peşindeymiş: Maraton Vadisi’ne nasıl gideceğini hesaplıyormuş! 2004 yılında Mars’a indirildiğinde sadece üç ay ömür biçilen Opportunity, gezegen yüzeyinde 10 yıl boyunca 42,195 kilometre yol kat ederek mühendislerini utandıracak gibi. Bunun için kendisine yeni bir hedef belirledi: Maraton Vadisi. Aslında Opportunity bu yolculuğa …

Opportunity Yeni Hedef Belirledi

Dünya’dan fırlatılışının 10. yılı yaklaşan Mars Keşif Aracı Opportunity, yeni inceleme alanına doğru tekrar harekete geçti. Opportunity, Solander noktası ve Cape York tepesi arasında 20 aydan bu yana araştırma yapıyor. Bölge 22 kilometre çaplı Endeavur Krateri’nin ortasında yer alıyor. Washington Üniversitesi’nden Ray Arvidson: “Yeni hedef olan Solander Noktası kaya katmanlarını incelemek için seçildi” diyor. Solander …

Spirit İçin Son Şans

Mars gezginlerinden komada olan Spirit için yeni bir umut geçtiğimiz hafta belirdi. Spirit’in olduğu bölge geçtiğimiz hafta maksimum güneş ışığı etkisi altındaydı. Bu da NASA’nın Spirit ile ilgilenen bilim insanlarını ve mühendislerini heyecanlandırmaya yetti. Aracın yeterli enerjiyi topladığını düşünen araştırmacılar hemen iletişime geçmek istediler.

Mars’la İletişim Geçici Olarak Kesilecek

Mars gezginlerinden Fırsat bu hafta Mars’a inişinin 7. yıldönümünü kutlayacak ve hemen ardından 16 gün süreyle Dünya ile olan iletişimini kesecek. Çünkü bu sırada Mars Dünya’ya göre Güneş’in arkasına dolanmış olacak.

Bu sırada gezegen araçlarından gelecek radyo sinyalleri Güneş tarafından bozulmaya uğrayabilir.

Mars’ta Parçalı Güneş Tutulması

Güneş tutulmaları her zaman ve her kesimden insanı meraklandırır. Bu sıra dışı gibi görünen doğa olayı yalnız Dünya’da yaşanmıyor elbette. Uydusu olan her gezegende güneş tutulmasına rastlamak mümkün. Bu gezegenlerden biri de Phobos ve Deimos gibi iki küçük uydusu olan Mars. Konu Mars olunca görüntülerde Mars robotlarından gelecektir.

Mars Toprağında Su İzi

NASA’nın uykudan kalkamayan robotu Ruh (Ruh)’un daha önce yolladığı verilerin incelenmesiyle yeraltında tıpkı karın erimesine benzer şekilde su oluşumuna rastlandı.

Yüzeye yakın toprak ile alt katmanlar arasına sızan suyun donduğu sanılıyor. Buradaki sızıntı Mars’ın kendi ekseni çevresindeki dönmesiyle gerçekleşen iklim değişiklerine bağlanıyor.

Spirit Ses Ver!

NASA 22 Mart’tan bu yana ümitle Spirit’in bir sinyalini almak için çaba sarfediyor. Ancak şimdiye kadar Spirit’ten herhangi bir “ses” duyulmadı.

Mars gezginlerinden sorumlu ekip Spirit’in bulunduğu bölgeye kışın gelmesi ve aracın güneş ışını alması için uygun konumda bulunmaması nedeniyle aracı uyku moduna almışlardı.