Gösteriliyor: 1 - 10 of 20 Sonuçlar

Spirit’e Veda Hazırlığı

Ne yazık ki Spirit derin uykudan kalkamadı. NASA yaklaşık bir yıldır çeşitli yöntemlerle araçla iletişime girmeyi denedi. Ancak hepsi başarısız oldu. Spirit artık kızıl gezegende insanoğlunun bir anıtı olarak kalacak. Elbette son söz söylenmedi. Ancak NASA mühendislerine göre aracın geri dönmesi artık çok zor…

Spirit İçin Son Şans

Mars gezginlerinden komada olan Spirit için yeni bir umut geçtiğimiz hafta belirdi. Spirit’in olduğu bölge geçtiğimiz hafta maksimum güneş ışığı etkisi altındaydı. Bu da NASA’nın Spirit ile ilgilenen bilim insanlarını ve mühendislerini heyecanlandırmaya yetti. Aracın yeterli enerjiyi topladığını düşünen araştırmacılar hemen iletişime geçmek istediler.

Mars’la İletişim Geçici Olarak Kesilecek

Mars gezginlerinden Fırsat bu hafta Mars’a inişinin 7. yıldönümünü kutlayacak ve hemen ardından 16 gün süreyle Dünya ile olan iletişimini kesecek. Çünkü bu sırada Mars Dünya’ya göre Güneş’in arkasına dolanmış olacak.

Bu sırada gezegen araçlarından gelecek radyo sinyalleri Güneş tarafından bozulmaya uğrayabilir.

Mars’ta Parçalı Güneş Tutulması

Güneş tutulmaları her zaman ve her kesimden insanı meraklandırır. Bu sıra dışı gibi görünen doğa olayı yalnız Dünya’da yaşanmıyor elbette. Uydusu olan her gezegende güneş tutulmasına rastlamak mümkün. Bu gezegenlerden biri de Phobos ve Deimos gibi iki küçük uydusu olan Mars. Konu Mars olunca görüntülerde Mars robotlarından gelecektir.

Odyssey’den Mars Rekoru

NASA’nın Mars Odyssey uzay aracı önümüzdeki hafta bir rekora imza atacak. Araç önümüzdeki hafta Mars’ta en uzun süreli görev yapan araç olacak. Umarım bizim de ileride böyle gurur duyacağımız teknolojik araçlarımız olur da tüm Dünya ilgi ve gıptayla burada bizim yaptığımız gibi bizi izlerler.

Mars Toprağında Su İzi

NASA’nın uykudan kalkamayan robotu Ruh (Ruh)’un daha önce yolladığı verilerin incelenmesiyle yeraltında tıpkı karın erimesine benzer şekilde su oluşumuna rastlandı.

Yüzeye yakın toprak ile alt katmanlar arasına sızan suyun donduğu sanılıyor. Buradaki sızıntı Mars’ın kendi ekseni çevresindeki dönmesiyle gerçekleşen iklim değişiklerine bağlanıyor.

Spirit Ses Ver!

NASA 22 Mart’tan bu yana ümitle Spirit’in bir sinyalini almak için çaba sarfediyor. Ancak şimdiye kadar Spirit’ten herhangi bir “ses” duyulmadı.

Mars gezginlerinden sorumlu ekip Spirit’in bulunduğu bölgeye kışın gelmesi ve aracın güneş ışını alması için uygun konumda bulunmaması nedeniyle aracı uyku moduna almışlardı.