Opportunity Maraton Peşinde

Son zamanlarda Mars gezginlerinden Opportunity ile ilgili haber gelmiyordu. Meğer yoğun bir uğraş peşindeymiş: Maraton Vadisi’ne nasıl gideceğini hesaplıyormuş!

2004 yılında Mars’a indirildiğinde sadece üç ay ömür biçilen Opportunity, gezegen yüzeyinde 10 yıl boyunca 42,195 kilometre yol kat ederek mühendislerini utandıracak gibi. Bunun için kendisine yeni bir hedef belirledi: Maraton Vadisi.

Opportunity yeni hedefi Maraton Vadisi’ne doğru yol alıyor (NASA/JPL-Caltech/Univ. of Arizona).

Aslında Opportunity bu yolculuğa 8 Şubat 2015’de başladı ve şimdiye kadar 220 metre yol aldı. Robotun olimpik maratonu bittiğinde 42,195 km yol almış olacak.

Opportunity şimdiye kadar sayısız gözlem ve veriyi bilim insanlarına iletti. Örneğin Mars Yörünge Keşif Aracı (Mars Reconnaissance Orbiter, MRO) ile birlikte Endeavour kraterinin batı kenarında kil minerali tespit etti. Bu minerallerin varlığı toprakta bir zamanlar asidik değil daha çok nötral su olduğu anlamına gelir. Daha fazla veri isteyen Mars bilimcileri altı ay önce Opportunity’e yeni hedef olarak Maraton Vadisi’ni belirledi.

NASA’nın Jet İticileri Laboratuvarı’ndan (JPL) Mars Keşif Aracı proje yöneticisi John Callas: “Opportunity 11 yıl önce göreve başladığında Mars’ta bir kış bile geçiremeyeceğini düşünüyorduk. Ancak araç bizi yanılttı. Aracın bu kadar zaman içinde ilettiği bilgiler Mars yüzeyiyle ilgili bilgimizi zenginleştirdi ve artık kahraman olarak anılmaya başlandı” diyor.

Opportunity’nin hedefinde Maraton Vadisi’nin girişindeki çarpma krateri olacak.

Opportunity 2004 yılında Mars’a indikten sonra hızla Victoria kraterine yol aldı. 2011’den bu yana da Endeavour krateri çevresinde dolanıyordu (NASA/JPL-Caltech/MSSS/NMMNHS).

Ekip Opportunity’i sürekli bellek kullanımını engelleyerek kullanmak istiyor. Sürekli bellek modunda araç gündüz topladığı verilerle dolan belleğini akşam uykuya dalmadan önce Dünya’ya ileterek boşaltır.

Opportunity mühendis ekibi önümüzdeki haftalarda yeni bir uygulamayı araca yükleyecek. Böylece araç daha fazla veri depolayabilecek.

Opportunity ve ikizi Spirit 2004’de Mars’ta görevlerine başladı. Spirit 2010 yılında pudra inceliğindeki kuma saplanınca görev yapamaz duruma geldi. Opportunity ise 2011’den bu yana 22 kilometre çapındaki Endeavour kraterini inceliyordu. Her iki robotta Mars yüzeyinin bir zamanlar ıslak olduğunun kanıtlarına ulaştı.

Opportunity 6 Ocak 2015’de Endeavour duvarı üzerindeki en yüksek noktaya (135 metre) ulaştı. Bundan sonrası hedefteki Maraton Vadisi’ne doğru güneye yol almak oldu. Araç yola devam ediyor.

Mars Exploration Rover

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d