Astronomi Diyarı 10 Yaşında

Astronomi Diyarı 10 yaşında. Öğrencilerimin merak ettiği konuları temel alarak bazı basit tanımlamalar yapmak üzere başlattığım yolculuk tüm hızıyla sürüyor. Değerli bilim insanlarının desteği ve bilimseverlerin ilgisi ve geri dönütleriyle site artık güvenilir bir gökbilim haber kaynağı olduğunu anlıyorum.

Bazıları neden çok reklam yapmadığımı, neden her platforma girmediğimi anlamıyor (Bu arada sayfadaki -beni de sıkan- reklamları birkaç ay içinde kaldıracağım. Tertemiz bir Astronomi Diyarı hedefim). Şunu aktarmam gerekiyor: sayfayı kurarken saf bir niyetle oluşturdum. Bu saflığı ve amatörlüğü bir kenara bırakma niyetinde değilim. Okur sayısı, site istatistiği gibi (isteyene hemen iletebilirim, sorun değil) veriler birilerine çok şey anlatabilir ama bana değil. Benim için bir haberi bir kişi dahi okusa yeterlidir. Derdimi bu tür düşünenlere aktarabildiğimi sanıyorum.

Gökbilim bilim dalları içerisinde en aktif olanı. Neredeyse her gün yeni bir keşif yapılıyor.  Karşımızdaki olağanüstü büyük evrenin, büyük-küçük cisimleriyle ilgili yeni ve bizi hayretler içinde bırakan keşiflere tanık oluyoruz. Böylesi keşifleri mümkün oldukça asıl kaynağından ve anlaşılır bir diller aktarmaya çalışıyorum ki buna ‘popüler bilim’ deniliyor.

10 yılın sonunda yayınladığım haber/yazı sayısı 1800’ü geçti. Bu haberlerin büyük bir kısmını kaynağından çeviri yaparak yayınlıyorum (Asıl kaynak her haberin altında verilmektedir).

Zaman zaman çevirilerde ya da kurduğum cümlerlerde hatalar, eksikler, anlam karmaşası olabiliyor. Bunun gibi durumlarda beni uyaran bilim insanlarımıza ve bilim okurlarına teşekkür ediyorum. Böylesi hataları bildirmekten asla çekinmeyiniz.

 İşte geçen 10 yılın genel istatistiği:

Toplam yazı: 1819

Yıllara göre:

2009 yılı: 86

2010 yılı: 315

2011 yılı: 226

2012 yılı: 179

2013 yılı: 279

2014 yılı: 226

2015 yılı: 245

2016 yılı: 150

2017 yılı: 101

2018 yılı: 12 (şimdilik)

Kategorilere göre:

Gökada 197 (Samanyolu başta olmak üzere gökadalar ve kuasarlarla ilgili keşiflerin verildiği bölüm)

Görsel 299 (Gökyüzü görüntülerine herkes aşıktır. Yeni uzay görüntüleri ve bunların anlamı)

Gözlem 45 (Ben ne gözleyebilirim, gökyüzünde ne var?)

Güneş Sistemi 296 (Güneş, Jüpiter, Satürn, Venüs başta olmak üzere 8 gezegen ve sistemin diğer üyeleriyle ilgili bilgiler, haberler)

Haber 93 (Hiçbir bölüme koyamadığım genel astronomi haberleri)

Karadelik 85 (Çok merak edilen ve hakkında en az bilgi sahibi olduğumuz canavarlar)

Kozmoloji 72 (Erken evren, kuasarlar, karanlık madde vb. haberleri)

Mars 84 (Güneş Sistemi bölümü dışında ele aldığım gezegen. Nedeni sizce ne olabilir?)

Ötegezegen 255 (Özel ilgi alanım. Diğer yıldızların çevresinde dolanan gezegen keşifleri. Bir Dünya daha bulabilecek miyiz acaba?)

Uzay aracı 120 (Uzay araçlarıyla ilgili genel bilgi ve keşifleri)

Yıldız 242 (Yıldızlar, yıldız kümeleri)

Ay 25 (Tek doğal uydumuz Ay’ın yapısıyla ilgili yeni haberler)

Astronomi Diyarı’nı Facebook Grubu ya da sayfası ve Twitter üzerinden izleyebilir, anasayfada sağ bölümde yer alan kısımdan haberlerin e-posta adresinize gelmesini sağlayabilirsiniz.

Önerilir...

5 Yorum

  1. Okuma sayınız artması dileklerimle nice on yıllara…Umarım sizin gibi insanların sayısı çoğalır.

  2. Hemen hemen her gün girdiğim bir site. Emekleriniz için teşekkürler. Sizin gibi idealist insanların sayısının artması tek dileğim.

    Her şey için teşekkürler.

  3. Daha nice senelere hocam. Bizleri Astronomi bilim dalından yeni haberler ile buluşturuyorsunuz. Gazetelerde ve çoğu İnternet haber sitelerindeki saçma ve asılsız haberler yerine gerçek kaynağından ve bilimsel yazılar ile Astronomi dünyasındaki gelişmeleri sizin sayenizde takip ediyoruz. Emeğinize sağlık. Sitemizin ayakta durmasını sağlamak için bir bağış bölümü açarsanız umarım destek çok olur. Saygılarımla.

  4. Firsat bulursam yakin zamanda iOS ve android icin sitenin uygulamasini gelistirmek istiyorum. Onay verirseniz kodlama calismalari bittikten sonra size yollayabilirim, kod icerigini incelemeniz ve guvenilirlik acisindan. Onay verirseniz derleyip platformalara atabilirsiniz. Acik kod olarak Github ve SourceForge’a da yukleyebiliriz. Tabii henuz cok basindayim. Ilerledikce bilgi veririm size. Tekonoseyir’den Hamdi Bey’e mesaj atarsak teknoloji gundeminde de siteden belki bahseder. Ne dersiniz?

    1. Memnun olurum elbette. Ama bu işlerden hiç anlamam.

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d