Ay’daki Rus Aracı

2.3 metre uzunluğunda ve 1.5 metre yüksekliğindeki Lunokhod gezgini.

Kaliforniya San Diego Üniversitesi’ndeki araştırmacılar NASA’nın Ay Yörünge Keşif Aracı’ndaki (LRO- Lunar Reconnaissance Orbiter) yardımcı araçlar ile dünyadan gönderilen bir sinyali Rus Lunokhod aracından yansıtmayı başardılar. Bu sayede Rus aracının yeri de kesinleşmiş oldu.

İki Rus aracı Lunokhod 1 ve 2 bu yılın başlarında Arizona Devlet Üniversitesi’nden LRO Kamera ekibi (LROC)  lideri Mark Robinson başkanlığındaki bir ekip tarafından görüntülenmişti.

22 Nisan’da Kaliforniya San Diego Üniversitesi’nden Tom Murpy’nin ekibi New Mexico’daki Apache Nokta Gözlemevi’ndeki 3.5 metrelik teleskop ile LROC’nin sağladığı görüntü ve yüksekliklerle belirlenen hedefe bir lazer ışığı yolladı.

Tom Murphy: “Aldığımız sinyalin diğer Rus aracına göre 5 kez daha parlak olduğunu belirledik. Lunokhod 2’den 750 gelen foton görülmesine karşılık diğer araç Lunokhod 1’den yaklaşık 2000 foton görüldü” diyor.

Apollo aracının lazeri Ay yüzeyine konuşlandırıldığından bu yana gökbilimciler Ay’ın dünyadan ne kadar uzaklaştığını gözlüyor. Bu harekete neden olan sürecin iyice belirlenmesi,  Ay’ın çekirdeğindeki değişim ve dünyadaki gel-gite bağlı gerçekleşen olaylar bu sayede izlenebiliyor.
Lunokhod-1 gezgini, 17 Kasım’da gerçekleştirilen insansız Luna-17 göreviyle Ay yüzeyine indirildi. LRO’nun verileriyle ile Murphy ve ekibi son iki yıldır Lunokhod-1’i indiği noktadan 100 metre ileride buldular.
“LRO olmasaydı aracı bulamazdık. Çünkü biz ancak futbol sahası genişliğindeki bir ölçekte arama yapabiliriz. Lunokhod-1’i bulmak bizim Ay deneylerimiz açısından oldukça önemlidir” diyor Murphy.

LRO, Ay yüzeyinden 50 km yükseklikte kutupsal bir yörüngede dolanıyor. Araç 2 yıl daha görevi başında olacak. Bu süre içinde LRO Ay’ın kapsamlı bir haritasını oluşturarak, Ay’ın sıcaklık ve ışıma seviyesini belirleyecek. Böylece Ay’a inişlerde güvenli bölgeler tespit edilecek.

Kaynak: NASA-LRO

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d