Beş Gezegenli Antik Sistem

NASA’nın Kepler uzay aracı verileriyle Samanyolu Gökadası henüz iki milyar yıl yaşındayken oluşmuş beş küçük gezegenli bir sistem keşfedildi.

Kepler-444 yıldızı çevresindeki beş gezegen Merkür ile Venüs boyutlarında*. Beş gezegende yıldızlarına çok yakındır. Gezegenlerden yıldızdan en uzakta olanı on günlük yörünge dönemine (periyot) sahiptir. Gezegenler bu haliyle adeta yanmaktadır. Merkür’ün Güneş çevresindeki bir turu 88 gündür.

kepler444_otegezegen
Kepler-444 sistemi 11,2 milyar yıl önce yani evren şimdikinin % 20’si yaşındayken oluştu. Bu da sistemdeki gezegenlerin Dünya’nın iki buçuk katından daha yaşlı olduğunu gösterir. Sistem bilinen en yaşlı gezegenlere sahiptir (Tiago Campante/Peter Devine).

NASA Ames Araştırma Merkezi’nden Kepler/K2 proje ekibinden Steve Howell: “Samanyolu’ndaki çoğu yıldızdan daha önce oluşmuş bu gezegenlerde ne şimdi ne de daha önce hayatın belirtisi olamaz. Yıldızlarına uzaklıkları bu antik dünyaların hiçbirinde yaşamın olamayacağını gösterir” diyor.

keplerbolgesi1
Kepler Uzay Teleskopu’nun gözlem bölgesi.

Kepler-444 sistemi 11,2 milyar yıl önce yani evren şimdikinin % 20’si yaşındayken oluştu. Bu da sistemdeki gezegenlerin Dünya’nın iki buçuk katından daha yaşlı olduğunu gösterir. Sistem bilinen en yaşlı gezegenlere sahiptir.

Bilim insanları gezegenlerin yaşını belirlemek için yıldızdan yararlanır. Yıldız içindeki basınç dalgalarına neden olan çok küçük parlaklık değişimleri ölçüldü. Yıldız yüzeyinin altında kaynayan madde yıldızın sıcaklığını ve parlaklığını etkileyen basınç dalgaları oluşturur. Bu dalgalanmalarla gökbilimciler yıldızın çapı, kütlesini kullanarak yaşını hesaplayabilirler.

Çalgı (Lyra) takımyıldızı yönündeki Kepler-444 sistemi yaklaşık 117 ışık yılı uzaktadır.

Sistem için üretilmiş benzetim filmini izlemek için tıklayınız.

NASA/Kepler

*Gezegenlerin özellikleri:

Gezegen Yıldıza uzaklığı (AB) Yörünge dönemi (gün) Çapı (Jüpiter’e göre)
b 0,042 3,6 0,036
c 0,049 4,54 0,044
d 0,06 6,2 0,047
e 0,07 7,74 0,048
f 0,08 9.74 0,066

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d