Eriyen Gezegen

Sanatçının bir

Şimdiye kadar 4200 dolayında gezegen keşfi gerçekleşti. Gezegen bilimciler bunların içinde gerçekten garip durumlarla karşılaşabiliyor. “Sıcak Jüpiter” sınıfında olanlar örneğin.

Bazı gezegenler yıldızlarına çok yakın dolanırlar ve adeta ölüme meydan okurlar. “Sıcak Jüpiter” sınıfında olan Kelt-9b’de bu tür bir gezegen. Gezegen yıldızına çok yakın olduğundan atmosferinden sürekli madde kaybına uğruyor. Bunun sonu ise gezegenin parçalanması.

670 ışık yılı uzaklıkta yer alan KELT-9 yıldızına oldukça yakın dolanan üç Jüpiter kütlesindeki gezegen yaşamı tercih etmeyeceğiniz cehennem gezegenlerden biri. Yüzey sıcaklığı 4300 derece ile bazı yıldızlardan bile daha sıcak olan KELT-9b şimdiye kadar bulunan gezegenlerin en sıcak olanı.

Kızılötesi alanda gözlem yapan Spitzer teleskopu ile gezegenin ayrıntılarına ulaşıldı. Gezegen yıldızına kilitli olduğundan bir yüzü sürekli yanmaktadır. Gezegenin bir yılı ise sadece 1,5 gün sürmektedir.

Gezegen atmosferinden kopan gazlar ve ısı diğer tarafa doğru saniyede 60 km hızla kayar. Bunun sonucunda gezegenin ışık almayan tarafının da ısınmasını sağlar.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Yorum

  1. bahaettn arslan says:

    yaşamı olmayan sıcak jüpiter.müthiş bir ivme 4300 derecelik yüzey sıcaklığı.kelt9 zamanla eriyip kaybolacağı çok net.

Düşünceniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.