WISE’den Gül Hatırası

Yaklaşık 3700 yıl önce süpernova şeklinde patlayan bir yıldızın oluşturduğu kalıntıyı, WISE kızılötesi gözleiyle görüntüledi. (NASA/JPL-Caltech/UCLA)

Yaklaşık 3700 yıl önce yaşayan insanlar gökyüzünde yeni ve parlak bir yıldızın farkına vardılar. Yıldız daha sonraları giderek sönükleşti ve sonunda da unutuldu. Gökbilimciler bu unutulan yıldızı gözlediler ve yıldzdan geriye kalanı görüntülediler. Bu görüntü NASA’nın Geniş-Alan Kızılötesi Tarayıcısı (WISE) ile alındı. Görüntüdeki Pupa A (Puppis A) olarak adlandırılan yıldızdan geriye kalan kırmızı bölge görülüyor.

Pupa A adındaki büyük bir yıldız yaşamını sona erdirdiğinde süpernova şeklinde patlayarak görülen evren içinde en parlak ve güçlü formu oluşturdu. Patlama sonucunda genişleyen şok dalgaları, süpernova çevresindeki toz ve gaz bulutlarının ısınmasına neden olduklarından kızılötesi görünümde kendilerini kırmızı renkte gösterirler. Uzaya yıldızdan çok şiddetli bir şekilde atılan maddeden geriye bir nötron yıldızı kaldı. Bu özel ve görüntüde kendini göstermeyen nötron yıldızı saatte 3 milyon km gibi inanılmaz bir hızla hareket ediyor. Bu hızdan dolayı gökbilimciler nesneye “kozmik cannonball” (vücudundan enerji fışkıran anlamında) lakabını taktılar.

Görüntüdeki yeşil renkteki gaz ve toz bulutları ise Vela adlı başka bir eski süpernovaya ait. Vela ise 12 000 yıl önce gerçekleşti. Pupa A buna göre zamanımıza dört kat daha yakın.

Görüntüdeki renkler insan gözünün algılayamadığı kızılötesi dalga boyu ile elde edilmiştir.

JPL

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d