Bu da Mars’ı sıyıracak!

Celestia programı eşlinde belirlenmiş geçişin resmi. (Ian Musgrave/Astroblog)

Yeni keşfedilen bir kuyrukluyıldızın Mars’ın çok yakınından geçeceği belirlendi. Gökbilimciler C/2013 A1 (Siding Spring) olarak adlandırdığı kuyrukluyıldızın yörüngesini belirledi. Buna göre gökcismi Ekim 2014’de Kızıl Gezegen’in oldukça yakınından geçecek. Avustralyalı amatör gökbilimci Ian Musgrave: “Mars’ta olsaydık parlaklığı -4 kadir olan bir cismin geçişini görürdük” diyor.

Kuyrukluyıldız Avustralya Siding Spring Gözlemevi’nden kuyrukluyıldız avcısı Robert McNaught tarafından 2013 yılı başlarında keşfedildi. Yapılan ek gözlemlerle kuyrukluyıldızın 19 Ekim 2014’de Mars yörüngesine gireceği belirlendi.

Ancak yeni gözlemler sonucunda kuyrukluyıldızın Mars’tan 109.200 km ya da 0,00073 GB (gökbirimi) uzaktan geçeceği hesaplandı. Mars yörünge araçlarından herhangi birisi kuyrukluyıldız geçişini yaparken yüksek çözünürlüklü kameralarıyla bunu görüntüleyebilecek. 50 km çapındaki gökcismi bu sırada saatte 201.000 km (saniyede 56 km) gibi yüksek bir hıza ulaşacak.

Shoemaker-Levy kuyrukluyıldızının Jüpiter’e çarptığı sırada Hubble Uzay Teleskopu tarihi olayı gözetliyordu. (NASA/HST)

Bilindiği üzere 1994 yılında Jüpiter’e Shoemaker-Levy 9 (15 km çapında) adlı bir kuyrukluyıldız çarpmış ve çarpışma anı gelişmiş teleskoplarla görüntülenmişti.

Gökbilimcilerin takibe aldığı kuyrukluyıldızla ilgili son verilere NASA’nın ilgili sayfasından ulaşılabilir: C/2013 A1 (Siding Spring)

Universe Today

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d