Buzlu Mars Havzası

Mars’taki 2200 km genişliğinde ve en derin noktası 9 km olan Mars’ın dev krateri, Hellas Havzası ESA’nın Mars Express uzay aracıyla incelendi. Son olarak 6 Aralık 2015’de alınan fotoğraf kraterin batı kenarı görülüyor.

Mars'ın dev krateri Halles Havzası'nın topografik görüntüsü. Krater 2200 km genişliğinde olup en derin noktası yüzeyden 9 km aşağıdadır (ESA/DLR/FU Berlin).
Mars’ın dev krateri Hellas Havzası’nın topografik görüntüsü. Krater 2200 km genişliğinde olup en derin noktası yüzeyden 9 km aşağıdadır (ESA/DLR/FU Berlin).

Tabanı don ya da buzla kaplı krater merdiven gibi yükseliyor. Her basamak diğerinden yaklaşık 6000 m yüksektir. Yüksek katlardan alçaklara doğru madde akışından dolayı oluşan kanallar açıkça görülmektedir.

Hellas Havzası’nın batı kenarı Mars Express aracındaki Yüksek Çözünürlüklü Stereo Kamerası ile görüntülendi (ESA/DLR/FU Berlin).
Geniş alanda tarama bölgesi küçük beyaz kare içinde gösterilmiştir. (NASA MGS MOLA Science Team)

Örneğin görüntünün merkezine doğru, buzul benzeri maddenin akışıyla birikmiş maddenin oluşturduğu yükselti bulunmaktadır.

Merkezin sol üstünde görülen bir çarpma krateri bu akıntılardan birinin üzerindedir. Daha birçok yerde bunun gibi çarpma kraterleri görülmektedir.

Ayrıca 3D görüntüde merkezin sağına doğru küçük bir çapraz kesim fay tarafından oluşturulmuştur. Bölge gerek malzeme akıntısı, gerekse çökmeler nedeniyle değişime uğramıştır. Görülen kraterler ve bıçak gibi yüzeyi kesen çizgiler diğer alanlara göre daha genç yapılardır.

Bölgenin 3D görüntüsü. Üç-boyut gösteren gözlüğünüz varsa, tepeleri, çukurları, akıntı yollarını görmek için bu görüntünün yüksek çözünürlükte olanını indirip indirmenizi tavsiye ederim. Yüksek çözünürlükteki fotoğrafın olduğu sayfa için görsele tıklayınız (ESA/DLR/FU Berlin).

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d