Cassini’den “Mutlu Yıllar” Kartları

Satürn halkası, Titan ve sistemin en büyük üçüncü uydusu Dione aynı karede. (NASA / JPL-Caltech / SSI) Titan, Satürn, Satürn halkaları ve gölgeleri. (NASA / JPL-Caltech / SSI)

NASA’nın Cassini uzay aracı Satürn Sistemi görüntülerinden oluşan birbirinden güzel yeni tebrik kartları hazırladı. Zaten Güneş Sistemi’nin en gözde gezegenlerinden Satürn’ün bu güzel görüntülerini süsleyenler ise en büyük uydusu Titan ve diğer uydu geçişleri.

Cassini, bilim insanlarına uzun zamandır uydu geçişlerine ilişkin gözlemlerini iletiyor. Bu olağan görüntülerde bile Satürn Sistemini kendini gösteriyor. Satürn’ün buzlu, havasız ve sade içerikli uydularına karşılık, turuncu görünümü ve Güneş Sistemi’nde atmosferi olan tek uydusu Titan bir başka görünüyor. Titan’ın atmosferi Dünya’nın ilkel dönemdeki atmosferine benzetiliyor.

Dünya’nın kuzey yarım küresinde kış mevsimi başlamasına karşılık Satürn’ün kuzey yarım küresi birkaç yıl sürecek bahar mevsimini yaşamaktadır. 2017 yılına kadar görevde kalacak olan Cassini, Mayıs 2017’de kuzey yarım küredeki bahardan yaza geçişe de tanık olacak ve yine birbirinden güzel görüntüleri iletecek.

Satürn’ün en büyük uydusu Titan bu görüntüde Dione’den biraz uzakta kaldığı için daha küçük görünüyor. (NASA / JPL-Caltech / SSI) Titan’ın güney kutup bölgesindeki turuncu ve mavi pus tabakaları. (NASA / JPL-Caltech / SSI)

Uzay Teleskopu Enstitüsü’nden Cassini Görüntüleme ekibi üyesi Carolyn Porco: “Cassini, Güneş Sistemi’nin bu süslü bölgesinden hepimize mutlu ve huzur dolu bir yıl diliyor” diyor.

JPL

Önerilir...

1 Yorum

  1. Gezegenlerin en güzeli ile mutlu yıllar…

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d