WISE’den Çelenk Bulutsusu

Barnard 3 ya da IRAS Halka G159.6-18.5 olarak adlandırılan “Çelenk Bulutsusu” parlak yeşil ve ortasında kırmızı toz kümesinden oluşuyor. Bu gibi bulutsular yeni yıldız oluşum yerleri olduğundan gökbilimcilerin özel olarak ilgisini çeker. “Çelenk” Perseus ve Boğa (Taurus) takımyıldızları arasında ve bizden 1000 ışık yılı kadar uzaklıkta yer alıyor. (NASA / JPL-Caltech / UCLA)

NASA’nın WISE uzay teleskopu süs çelengi görünümünde yeni bir uzay görüntüsünü dünyaya iletti. Mavi-beyaz yıldızın başını çektiği manzarada, yeşilimsi bulutun ortasında kırmızı bir toz bulutu görüntüyü tamamlıyor. Yıldız oluşum bulutsusu Barnard 3 Bulutsusu olarak biliniyor. Gümüş rengindeki yeni yıldızlar ise mavi-beyaz yıldızın çevresini sarmış.

Kırmızı bulutun ortasındaki yıldız HD 278941 olarak adlandırılıyor. Yıldız öylesine parlak ki çevredeki bulutların çoğunun parlamasına neden oluyor. Kırmızı bulut diğerlerine göre daha soğuk ve daha metalik tozdan oluşmuş. Çelengi oluşturan yeşil kalkana benzer yapı ve sol üstteki daha yoğun sarı-yeşilimsi bölge görüntüyü tamamlıyor.

WISE

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d