Dev Yıldızın Oluşturduğu Dev Dalgalar

Merkezdeki dev Zeta Yılancı yıldızının oluşturduğu devasa toz dalgalarının kızılötesi görüntüsü. (NASA/JPL-Caltech)

Bir geminin denizde ilerlerken dalga oluşturması gibi dev yıldız Zeta Yılancı’da (Zeta Ophiuchi) büyük toz dalgalarına neden oluyor. NASA’nın Spitzer Uzay Teleskopu aynı zamanda yay şoku olarak bilinen parlak toz dalgalarının kızılötesi görüntüsünü elde etti.

Gökbilimciler bu yıldızın kendisinden daha büyük ve ağır başka bir yıldızla arkadaşlık ettiğini düşünüyor. Ancak arkadaşı dev yıldız büyük bir patlama sonucunda öldüğünde Zeta Yılancı büyük bir darbeyle uzağa fırladı. Güneş’ten 20 kat büyük ve 80 000 kat daha parlak olan Zeta Yılancı saniyede 24 km hızla uzayda ilerlemektedir.

Kızılötesiyle oluşturulan görüntü, görebileceğimiz renklerle boyanmıştır. Zeta Yılancı görüntü merkezindeki parlak mavi yıldızdır. Dalgaların en yoğun ve sıcak hali kırmızı ile gösteriliyor. Bu yay şoku süpersonik bir uçağın ilerlerken açtığı hava akımına ya da bir geminin burnunun yardığı dalgaların hareketine benzer.

NASA’nın Geniş Alan Kızılötesi Tarayıcısı (WISE) 2011 yılında yıldızın bir görüntüsünü yayınladı. Spitzer gibi WISE’de gökyüzünü kızılötesinde inceler. Ancak WISE daha geniş alan gözlemi yapar. Spitzer ise daha küçük alanları gözler.

 Spitzer

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d