Dibimizdeki Karmaşık ve Yanan Bulut

Şiddetli ve sıcak patlamalar, duman içinde alev çıkıntıları, patlayan yanardağın içini anırıyor. Ancak gördüğünüz tam olarak bu değil: gaz, toz ve yıldızlardan oluşmuş kozmik bir topluluk.

b_macellan_b

ESA’nın Herschel Uzay Gözlemevi ve NASA’nın Spitzer Uzay Teleskopu komşu gökadalardan Büyük Macellan Bulutunu (BMB) böyle görüntüledi.

Gökada boyunca bu tür karanlık, turuncu renkle süslenmiş toz bulutlarına rastlanır. Görüntüdeki kırmızı ve yeşil tonlar soğuk gaz bulutlarını, beyaz ve mavi tonlara sahip alanlar ise sıcak, yıldız oluşum bölgelerini gösterir. Yıldızların üflediği sıcak rüzgârlar gazı ileri doğru iterek çevresindeki alanı ısıtır.

Geniş alanlı görüntüde ‘dev kozmik örümcek’ Tarantula bulutsusu sol altta kolayca görülebilir. Bulutsunun Hubble ile üretilmiş ayrıntılı fotoğrafı geçen yıl yayınlanmıştı.

BMB gökbilimcilerin yeni keşifler yaptığı cisimlerden biridir. Tarantula da olmak üzere BMB’de birçok yıldız oluşumu ve evrimi izlenebiliyor. Bu da diğer uzak gökadalarda neler olup bittiğinin anlaşılmasında yardımcı oluyor. BMB görüntüsünde Tarantula’dan itibaren sağa doğru birçok yaşlı ve genç yıldız yayılmış durumdadır.

ESA’nın Herschel ve NASA’nın Spitzer teleskopları evreni kızılötesi dalga boyunda görüntüler. Görünür ışıkta BMB pembe ve mor renkleriyle bundan daha farklı görülür.

Görsel telif hakkı: ESA/NASA/JPL-Caltech/STScI

ESA

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d