Antik Küre: M4

Ünlü M4 küresel yıldız kümesinin merkezi. (ESA/Hubble & NASA)

Hubble Uzay Teleskopu’nun elde ettiği bu köpüklü görüntü, M4 olarak bilinen küresel yıldız kümesinin merkezini gösteriyor. Hubble, bunun gibi nükleer fırını andıran birçok küresel küme gözlemiştir.

M4 bizden 7200 ışık yılı uzaklıktadır. Onbinlerce yıldızdan oluşan küme ayrıca birçok beyaz cüceye (dış katmanlarını uzaya atarak çekirdeğiyle kalan yıldızlar)  de ev sahipliği yapmaktadır.

Hubble kümede ayrıca Temmuz 2003’te PSR B1620-26b adlı 2,5 Jüpiter kütlesinde bir gezegen keşfetmişti. Gezegen 13 milyar yıl -Güneş Sistemi yaşının neredeyse 3 katı!- yaşındadır. Gezegen bir beyaz cüce ve bir atarcanın (nötron yıldızı) oluşturduğu ikili bir yıldız sistemi çevresinde dolanmakta olduğundan dikkatleri üzerine çekmiştir.

Küçük bir dürbünle bile M4’ü görebilirsiniz. Küme, Akrep takımyıldızının turuncu-kırmızımsı renkte parlayan Antares’in yakınında bulunmaktadır. Elbette elinizdeki dürbün ya da teleskopla, Hubble’ınki gibi net bir görüntü değil ancak bulanık bir nesne şeklinde görebilirsiniz.

Hubble-ESA

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d