Eta Kova Meteor Yağmuru Başladı

eta kova my
5-6 Mayıs sabaha karşı 03:30’da doğu ufku. Meteor yağmurunun kaynağı sarı ile gösterilmiştir. Bu görsel Stellarium programı ile oluşturulmuştur.

Yılın en iyi göktaşı yağmurlarından Eta Kova (Eta Aquarid) 5-6 Mayıs gecesi, sabaha karşı maksimuma ulaşacak. Gözlem için sabaha doğru 03:30’dan sonra gözlerinizi gökyüzüne dikmeniz gerekecek. Güneş doğana kadar, karanlık bir yerde olmanız şartıyla, saatte 40 dolayında yıldız kayması izleyebileceksiniz.

Gelelim bu göktaşı yağmurunun kısaca özelliklerine. Eta Kova’nın nedeni Halley kuyrukluyıldızı. Dünya her yıl Mayıs ayının başlarında Halley’in kalıntılarının bulunduğu bölgeden geçer. Eta Kova yağmuru, Halley kuyrukluyıldızının ikinci kalıntı birikintisidir. İlki ise kasım ayında görülen Avcı göktaşı yağmurudur. Bu kalıntılarda Dünya’ya saatte 238 bin km gibi yüksek bir hızla düşerek yerden 80 km yukarıda alev alırlar. Eta Kova göktaşı yağmuru, kasım ayında görülen Leonidler’den sonra en hızlı 2. göktaşı yağmurudur. Leonidler yeryüzüne saatte 256 000 km hızla düşerler.

Singapur’lu astrofotoğrafçı Justin Ng’nin 5 Mayıs 2013’de Endonezya’da çektiği fotoğrafta bir meteoru bu şekilde yakalayarak muhteşem bir görüntü elde etmiş (Justin Ng).

İyi seyirler…

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d