Geceleyin Gökküresi 2011

Geceleyin Gökküresi etkinliği başladı. Yapmanız gereken 4 Nisan tarihine kadar gökyüzündeki Aslan takımyıldızının gördüğünüz şeklini bildirmek. Etkinlik sonuçları gökyüzündeki ışık kirliliği başta olmak üzere çeşitli çalışmalarda kullanılıyor. Bunun için gece 21:00 dolayları gözlem için iyi bir zaman olabilir. Peki nasıl yapılacak?

Önce gökyüzünde Aslan takımyıldızını bulmakla işe başlayacağız. Aslan takımyıldızı saat 21:00 gibi Güneydoğu yönünde bulunacak. Takımyıldızın yakınında parlak Procyon yıldızı yer alıyor. Aslan Takımyıldızında ise Regulus en parlak yıldız olarak öne çıkıyor. Takımyıldızı bulduktan sonra gözleriniz de karanlığa iyice alıştığında (ki bunun için 5 dakika beklemek yeterli olur) bu bölgeyi nasıl gördüğünüzü belirleyin. Ardından;

Global Night web sayfasında ‘Report’ kısmına (ya da doğrudan ulaşım için buraya) tıklayın. Bu kısımda yapacaklarımız kısaca şu şekilde:

  1. Gözlem tarihini (Observation Date) ve saatini (Observation Time) kısımlarına ekleyin. Bu kısımlar aslında site tarafından bilgisayarınızın tarih ve saati alınarak otomatik yazılacaktır. Ancak kontrol etmekte de fayda olabilir.
  2. Bu kısımdaki haritayı kullanarak  konumunuzu gösterin.
  3. Gözlem yaptığınız sıradaki gökyüzündeki yıldızların durumuyla ilgili bu kısımda size 8 çizim verilmiş. Hangisi uygunsa onu seçin.
  4. Havanın ne kadarının açık ya da kapalı olduğunu bu bölümde işaretleyin.
  5. Bu kısım SQM cihazı olanlar içindir. Geçebilirsiniz.
  6. Yazdığınız değerleri gözden geçirip Submit Data’yı tıklayın. Raporunuz gönderildi.
2010’daki gözlem bildirilen yerler ve gökyüzü parlaklık değerleri haritası.

Önerilir...

1 Yorum

  1. Bu etkinliklere katılmak tüm gökyüzü gözlemcileri ve astronomlar açısından ciddi bir katkı olacaktır kanaatindeyim.Çünkü plansız şehirleşmeler maalesef ışık kirliliğini de beraberinde getiriyor.Yapacağımız bu etkinlik sonucunda bulunduğumuz bölgenin ışık açısından ne kadar kirlendiğini gösterecek ve üst makamlara sunulmak üzere ciddi bir veri taşıyacak.
    Bol Yıldızlı Geceler

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d