Geniş Alanda Tarantula Bulutsusu

Geniş bir alanda Tarantula Bulutsusu ve diğer yıldız kümeleri görülüyor. (ESO/M.-R. Cioni/VISTA)

ESO’daki gökbilimciler Magellan Bulutu’nu tararken Tarantula Bulutsusu’nun yeni bir görüntüsünü elde ettiler. Bu yakın kızılötesi görüntüde bulutsu ve yakın çevresi ayrıntılı olarak görülüyor. Görüntüde hem Magellan Bulutu hem de bizim gökadamıza ait çeşitli cisimler bulunuyor.

İngiltere-Hertfordshire Üniversitesi’nden ekibin başkanı Maria-Rosa Cioni: “Magellan Bulutu’ndaki 30 Doradis yıldız oluşum bölgesi olarak da adlandırılan Tarantula Bulutsusu, yapısında büyük yıldızların kümesi olan RMC-136’yı barındırır” diyor.

Görüntü yakın kızılötesi bölgeden gelen ışığı algılayan büyük bir fotoğraf makinesi VISTA ile elde edilmiştir. Gözümüzün algılayamadığı bu ışık, uzayda toz bulutlarının içerisinden geçebilir. Bu ışık özellikle toz bulutlarının arasında saklanan genç yıldızların keşfedilmesinde kullanılmaktadır. VISTA’nın bir başka özelliği ise büyük alan çekimlerini gerçekleştirebilmesidir.

Etiketlendirilmiş görüntü

Bu görüntü VISTA’nın Magellan Bulutu Araştırması’nın (VISTA Magellanic Cloud Survey-VMC) son görüntüsüdür. Proje Büyük ve Küçük Magellan Bulutları’nı kapsayan 184 derecelik büyük bir alanı (Dolunay’ın kapladığı alanın bin katı) gözlemeyi hedeflemektedir. Sonuçta yıldız oluşum tarihinin ayrıntıları ve Magellan Bulutları’nın 3 boyutlu geometrisi elde edilecek.

VMC ekibinden Chris Evans: “VISTA görüntüleri Tarantula’nın iç bölgelerinde bulunan  büyük ve genç yıldızları da yakından görmemizi sağlayacak. Bu yeni kızılötesi görüntülerle yaşlı yıldızların etkilediği yeni büyük yıldızların oluşumlarını araştırabileceğiz” diyor.

Geniş-alan görüntüsü birçok farklı nesneyi gösterir. Görüntünün merkezinin hemen üzerinde kendini gösteren Tarantula Bulutsu’nun merkezinde parlak RMC 136 yıldız kümesi bulunur. Bunun solunda NGC-2100 yıldız kümesi görülüyor. Sağda ise küçük kalıntı SN1987A süpernovası ve merkezin altında aralarında NGC 2080 (Hayalet Bulutsusu) ve NGC 2083 olmak üzere bir dizi yıldız oluşum bölgesi görülüyor.

Yukarıdaki gösterimde çalışmanın görünür ışık ve kızılötesi ışıkla alınmış görüntüleri verilmiştir.

Magellan Bulutu araştırması VISTA’nın Güney Gökyüzü araştırmasında ilk beş yılın büyük bir kısmını alacak olan altı dev kızılötesi incelemeden biridir.

Kaynak: ESO

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d