Gökbilimciler Üçlü Kuasar Sistemi Keşfetti

Calar Alto gözlemevi’nin 3,5 m’lik teleskopu ile elde edilen görüntüde üçlü kuasar sistemi üyeleri A,B ve C harfleriyle gösterilmiş. (Emanuele Paolo Farina)

ABD Carnegie Bilim Enstitüsü’nden Michele Fumagalli’nin başını çeken bir ekip son derece ender rastlanan üçlü bir kuasar sistemi keşfetti.

Kuasarlar merkezlerinde dev karadeliklerin bulunduğu son derece parlak ve güçlü enerjik kaynaklardır. Birden fazla kuasarın yer aldığı sistemlerin, birbirine uyguladığı kütle çekimle bir arada duran çarpışan gökadaların ürünü olduğu düşünülüyor. Bu tür sistemleri gözlemek yakındaki diğer cisimlerin etkisi nedeniyle oldukça zordur. Ayrıca bu tür çarpışmaların oldukça ender olduğu sanılıyor.

İtalya Como Insubria Üniversitesi, Şili’deki La Silla Avrupa Güney Gözlemevi Yeni Teknoloji Teleskopu ve İspanya’daki Calar Alto Gözlemevi ile elde edilen gözlemler keşfin önünü açtı. Keşfedilen sisteme QQQ J1519+0627 adı verildi. Üç kuasardan gelen ışık bunların evrenin şimdiki yaşının üçte biri yaşındayken oluştuğunu yani 9 milyar yıl yaşında olduğunu gösteriyor.

Üçlü sistemin ikisi birbirine çok yakın. Bunun nedeni üçüncü kuasar değil, iki kuasar arasındaki güçlü etkileşimdir. Sonuçta oluşum süreci devam eden üçlü kuasar sistemi büyük bir yapını parçasıdır.

“Bu farklı ve ender rastlanan sistemlerin incelenmesi büyük gökadaların hangi süreçlerden geçerek oluştuğunu anlamamıza yardımcı olur” diyor Fumagalli.

Science Daily

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d