Güneş Orta Düzey Püskürtü Attı

Güneş’te 3 Mayıs 2013 günü Türkiye saatiyle 20:32’de orta düzey güneş patlaması görüldü. Güneş patlamaları güçlü ışıma yayan patlamalardır. Bir püskürtü zararlı ışımaya sahip olmasına karşılık Dünya atmosferini geçemeyeceğinden insanlara etki edemez, ancak yeterince yoğun bir ışıma yörünge dolanan GPS uydularına zarar vererek iletişimi bozabilir. Püskürtü sürmektedir ve radyo sinyallerinde geçici bozulmalar görülebilir.

NASA’nın Güneş dinamikleri Gözlemevi’nin elde ettiği M5.7 sınıfı püskürtü görüntüsü. Görüntü 131 angström (santimetrenin 100 milyonda biri) dalga boyunda alınan görüntü de püskürtü oldukça parlak bir şekilde görülüyor. (NASA/SDO/AIA)

Bu püskürtü M5.7 püskürtü sınıfındadır. M-sınıfı püskürtüler Dünya’nın yakınlarındaki hava boşluklarını etkileyebilen zayıf püskürtülere neden olur. Güneş’in 11 yıllık çevrimi içerisinde 2013 yılı içinde güneş püskürtülerinin maksimuma ulaşması bekleniyordu. Bu nedenle görülen bu püskürtüler olağan püskürtülerdir.

gunes
Patlama sonunda püskürtü güneşin sol tarafına yöneliyor. Bu görüntü ise Güneş Dinamikleri Gözlemevi tarafından 3 Mayıs 2013’de Türkiye saatiyle 20:45’de elde edilen üç görüntünün -131, 171 ve 304 angström- birleşmesiyle oluşturuldu. (NASA/SDO/AIA)

Püskürtüler koronal kütle atımıyla gerçekleşir ve Dünya’ya parçacık sağanağı gerçekleşir, bu da elektronik sistemleri etkileyebilir. Bunun dışında canlı sağlığı için bir tehdit söz konusu değildir.

NASA

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d