Güzel Bir Mars Pastası!

Çikolata soslu bir pasta… Ya da bol sütlü bir kahve… Ağzınız mı sulandı? Fotoğraf tam da bunu anlatır gibi değil mi? Ama değil. Bu fotoğraf çok uzaklara ait.

Mars buzu

Mars Express uzay aracı gezegenin çevresinde dolanırken güzel ve yüksek çözünürlüklü fotoğraflar iletiyor. Yolladığı son fotoğraf ise kutup çevresinde donmuş karbondioksit buzu ve onun çevresindeki kırmızı, kahverengi toprağıyla Mars’ın her tarafının kırmızı olmadığını anlatıyor.

Görüntüdeki parlak beyaz bölge güney kutbunu kaplayan donmuş karbondioksit buzundan oluşmuştur. Beyaz alan her ne kadar düz gibi görünse de aslında bolca çukur ve tepeye sahiptir. Bir İsviçre peyniri gibi.

Güney kutup noktasını saran 350 kilometre çaplı buz bölgesi bazı yerlerde 3 kilometre kalınlığa ulaşır. Bu kalın buz katmanı bölgeden tamamen kaybolmaz. Sadece kış mevsimi bittiğinde yüzeyindeki ince form buharlaşır.

Kutup bölgesine ulaşan güneş ışığı ve gezegendeki sert rüzgârlar buzlu bölgede zaman zaman sivri tepeler ya da derin çukurlar oluşturur. Buna en güzel örnek ise Hallis Havzası’dır.

Fotoğraf Mars Express uzay aracının Yüksek Çözünürlüklü Stereo Kamerası kullanılarak kırmızı, mavi ve yeşil filtrelerle 17 Aralık 2012’de alındı.

Fotoğraf telif hakkı: ESA/DLR/FU Berlin / Bill Dunford 

ESA

Önerilir...

1 Yorum

  1. Amatörce astronomi ile ilgileniyorum ve evrenin harikulade inşası içindeki güzelliklere, her defasında bir daha hayran oluyoruz..

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d