Hidrojen Rekoru Kıran Uzak Gökada

Gökbilimciler radyo astronominin sınırlarını genişletti. Yeni çalışmada öncekine göre iki kat daha uzakta, beş milyar ışık yılından uzaktaki bir gökadanın yaydığı zayıf hidrojen sinyali tarandı.

hidrojen gokada
Uzak gökadanın hidrojence çok zengin olduğu belirlendi. Görselin yüksek çözünürlükteki versiyonu için resme tıklayınız (ICRAR/Peter Ryan).

Ulusal Radyo Astronomi Gözlemevi’nin (National Radio Astronomy Observatory) Çok Büyük Dizge (Very Large Array) adı verilen radyo teleskoplarını kullanan ekip uzak bir gökadadan yayılan hidrojen sinyalinden gökadanın hidrojence zengin bulutlarla örtülmüş milyarlarca genç yıldızla dolu olduğunu belirledi.

Dev radyo antenleri yeni keşfin yolunu açtı. yüksek çözünürlükteki versiyon için görsele tıklayınız (D. Finley, NRAO/AUI/NSF).

Evrendeki en bol element olan hidrojen aynı zamanda yıldızların enerjisini karşılayan ham maddedir. Diğer gökadaların kimyasal yapısı radyo astronomlar tarafından incelenmektedir.

Şimdiye kadar sadece yakın gökadaların hidrojen sinyalleri tespit edilmişti. Bu açıdan yeni çalışma alanında bir ilk.

New Jersey State Üniversitesi’nden çalışmanın baş yazarı Dr Ximena Fernández: “Dünya’dan bu kadar uzaktaki bir gökadanın yaydığı hidrojen ışıması ilk kez gözlendi” diyor ve ekliyor:

“Bu sinyaller uzayda beş milyar yıl yolculuk ederek teleskoplarımıza ulaştı. Bu sayede uzaktaki gökadanın hidrojen sinyalini gözleyebildik.”

Keşif ilki 178 saat ve toplamda 1000 saati aşan gözlem süresiyle gerçekleşti. Elde edilen muazzam veri yığını Amazon’un bulut tabanlı sunucuları ile işlendi (ICRAR/Peter Ryan).

Bir arkeolog toprağın ne kadar altına inerse o kadar geçmişe gider. Gökbilimciler de daha uzağa yani daha eskiye gidebilmek için gelişmiş teleskoplara ihtiyaç duyar.

“Tüm gökadalarda gazın zamanla nasıl değiştiğini incelemek projenin asıl amaçlarından biridir” diyor Dr. Fernández.

“Geçmişteki gökadalarda şimdikinden daha fazla gazın olup olmadığı sorusu yanıt aramaktadır. Kırılma noktası kayıtlarımızda olan ve geçmiş gökadalarda inanılmaz ölçüde hidrojen gazının tespitidir.”

Keşif ilki 178 saat ve toplamda 1000 saati aşan gözlem süresiyle gerçekleşti. Elde edilen muazzam veri yığını Amazon’un bulut tabanlı sunucuları ile işlendi.

ICRAR

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d