Hubble 28 Yaşını Lagoon’la Kutluyor

Hubble 28. yaşını bu güzel fotoğrafla kutluyor. Fotoğraf Lagoon bulutsunun merkezini ayrıntılı olarak gösteriyor.

Lagoon bulutsusu 4000 ışık yılı uzaktadır. Hubble teleskobunun elde ettiği bu görüntü bulutsunun 4 ışık yılı uzunluğundaki bir bölgesini göstermektedir (STScI)

Görüntünün merkezinde Güneş’ten 200 bin kat daha parlak dev yıldızın büyük bir şiddetle yaydığı morötesi ışımanın etkisiyle gaz ve toz dağlarında oluşan oyuklar ve sırtları görme olanağı veriyor.

4000 ışık yılı uzakta yer alan Lagoon bulutsusu küçük bir dürbünle ışık lekesi olarak görülür. Bu leke aslında bulutsunun merkezindeki geniş bir yıldız bahçesidir.

Herschel 36 adı verilen dev yıldız kozasından çıkarak onu saran gaz ve tozu büyük şiddetle ileri püskürttü. Bu püskürmenin etkisiyle oluşan durum yağmurlu bir günün ardından bulutların arasında parlayan Güneş’in oluşturduğu gökyüzü görüntüsüne benzer.

Herschel 36’nın bu şiddetli hareketi bulutta deliklerin oluşmasına neden olur. Böylece gökbilimcilerin bulutu araştırması kolaylaşır.

Dev yıldız Güneş’ten 32 kat daha büyük kütleli ve sekiz kat daha sıcaktır. Henüz 1 milyon yaşında olan genç yıldız oldukça dinamiktir. Bu kütlesi nedeniyle sadece 5 milyon yıl yaşayacak. Karşılaştırma için 5 milyar yıl yaşındaki Güneş’in daha 5 milyar yıl daha ömrü bulunmaktadır.

Lagoon bulutsusundaki dev yıldız çevresinde önemli etkiler oluşturuyor. (STScI)

Bu bölge hem yıldız doğumlarına hem de ölümlere sahne olmaktadır. Buradan oldukça görkemli ve huzurlu bir görüntü verebilir. Ancak gerçekte durum bu değil. Yıldız doğumlarından ve genç yıldızlardan yayılan ışıma sürekli bulut içine akmaktadır. Dev yıldız kendini saran büyük kozasını fırlatırken çevresindeki yeni yıldız oluşumlarını engellemektedir.

Bununla birlikte bulutsuda yer yer göze çarpan karanlık alanlarda yeni yıldızlar oluşmaktadır. Kozadaki yıldızı saran gaz ve toz yeni yıldızı beslemektedir.

Hubble’ın bu görüntüsü aslında 3-boyutludur. Yıldızlardan atılan tozun yerini bıraktığı oyukların arkasında parlayan oksijen gazı (mavi), Herschel 36’nın parlak ışığının aydınlattığı çevresi (sarı) ve bulutsuda dağılmış durumdaki azot (kırmızı) gazı seçilmektedir. Koyu mor alanlarda ise hidrojen, oksijen ve azot karışımı bulunur.

Bu görüntü yaklaşık 4 ışık yılı uzunluğundadır ve Lagoon bulutsunun sadece bir bölümüdür.

Veriler Hubble teleskobunun Geniş Alan Kamerası 3 ile 12-18 Şubat 2018 tarihleri arasında alınmıştır.

Hubble

Önerilir...

1 Yorum

  1. HUBBLE’in bize yaşattığı ve yaşatacagı bu mükemmel görselller için teşekkür ediyoruz. 4000 bin ışık yılı uzaktaki bu muhteşem görüntüler evrenimiz hakkında çok önemli bilgiler veriyor. Tüm bilim insanları ve bizim gibi amatörce gönül verenleri de faydalandırıyor. Evren bilimle ortaokul yıllarımdan beri uğraşıyorum ve seviyorum. Hawking, Hubble,Kepler, Galile ve daha niceleri hepsine şükranlarımızı sunuyor ve onları yad ediyoruz.

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d