Hubble’dan Triangulum Panaroması

Hubble teleskopu yakın gökadalardan M33 olarak bilinen Triangulum gökadasını yüksek çözünürlükte görüntüledi. Görüntüde gökadanın sarmal kısmında yakın 25 milyon yıldız tek tek görülebiliyor. 54 Hubble görselinin birleştirilmesiyle oluşturulmuş panoramik görüntü 19 bin ışık yılı genişlikte bir alanı göstermektedir. Bu, M33’ün şimdiye kadar üretilmiş en ayrıntılı fotoğrafıdır.

Yerel gökada grubumuz Samanyolu, Andromeda ve Triangulum tarafından yönetilir. Bu sarmal üçlünün en küçüğü olan M33, Andromeda’ya göre 10 kat daha yoğundur. Hubble’ın bu son verileri yıldızların oluşumlarını anlayabilmek açısından oldukça kıymetli. Şimdiden gökbilimciler yüksek çözünürlükteki görüntüyü incelenmeye başladı.

Triangulum, sarmalındaki düzenli yapı ve çevresine dağılmış tozla belirgin bir özelliği olan gökadadır. Gökbilimcilere göre sarmal kollar yakın gökadalarla etkileşim içindeyken, tozlu yapı yeni yıldızları bu etkileşmelerden uzak tutan özel bir donanıma sahiptir. M33’ün öyküsünün ortaya çıkması aynı zamanda gökadaların zamanla nasıl geliştiğini ve değiştiğini anlamanın yollarından biridir.

Yüksek çözünürlükteki görüntüler için tıklayınız.

Görsel telif hakkı: NASA, ESA

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d