Hubble’dan Yeni Yıl Kartı

Hubble’dan yıldız oluşum bölgesi S106’nın güzel bir görüntüsü. (NASA, ESA, and the Hubble Heritage Team)

NASA’nın Hubble Uzay Teleskopu yeni bir tebrik kartı görüntüsü yayınladı. Sharpless 2-106 adlı bir iki kutuplu yıldız oluşum bölgesi göğe yükselen bir kar meleği gibi görünüyor. Bulutsunun uzanmış kanatları orta zemine karşı yönde ilerliyor gibi görünüyor.

Kısaca Sh2-106 ya da S106 olarak da nitelenen bulutsu 2000 ışık yılı uzaklıkta yer alıyor. Bulutsu birkaç ışık yılı uzunluğa sahiptir. Samanyolu’nun nispeten daha yalıtılmış bir bölgesinde bulunuyor.

Bulutsudan genç ve kütleli bir yıldız, IRS 4 (Kızılötesi kaynak 4) sorumlu. Merkezdeki yıldızdan dışarıya doğru gerilmiş olan kanatlardaki mavi rengin nedeni ise süper sıcak gazdır.

Yıldızın çevresinde dolanan gaz ve toz halka içinde genişleyen bulutsu bir “kum saati” gibi davranır. Hubble’ın keskin görüş yeteneği soğuk yıldızlararası ortam ile etkileşen gazda dalgalanmalar sonucu oluşan sırtlar olduğunu ortaya çıkarmaktadır.

Koyu kırmızı kanallar ise mavi rengin soğurulması nedeniyle görülür. Küçük toz parçacıkları merkezden yıldızdan yayılan zayıf ışığı yansıtır. Bu yıldızın çevresindeki yoğun toz bölgesi mavi kanatların altındaki çevreyi aydınlatır.

Bulutsuya ilişkin ayrıntılı çalışmalar birkaç yüz kahverengi cüceyi ortaya çıkarmıştır. Tamamen kızılötesi dalga boylarında bu alt-yıldız sınıfı üyelerinden 600’den fazlası görülür. Yıldız olmayı başaramamış bu yıldızlar Güneş’in onda biri kütlesindedir. Böylesi küçük yıldızlar enerjileri için gerekli nükleer füzyonu başlatamazlar. Kahverengi cüceler bulutsuda bir küme oluşturmaktadır.

 

Hubble görüntüsü Geniş Alan Kamerası 3 ile 3 Şubat 2011’de alınmıştır.

Hubble

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d