Jüpiter’de Üç Gölge Belirdi

ESA/NASA Hubble Uzay Teleskopu’nun elde ettiği yeni görüntü pek sık karşılaşmadığımız türden: Jüpiter’in üzerinde üç gölge. Jüpiter’in renkli kuşaklarının üzerinde görülen üç siyah nokta Galile uyduları olarak bilinen Europa, Callisto ve Io’ya ait.

Jupiterde uc golge
Jüpiter’de üç uydu ve gölgeleri Hubble ile görüntülendi (NASA, ESA, Hubble Heritage Team).

Galileo Galilei tarafından 17. yüzyılda keşfedilen dört büyük uydu Galile uyduları olarak bilinir. Jüpiter çevresindeki turları iki ile yedi gün arasında değişen bu uydular sık sık dev gezegenin önünden geçer. Üç uydunun Jüpiter’in önünden geçişi ise birkaç on yılda bir gerçekleşir.

Soldaki fotoğraf geçişin başladığı zamana aittir. Sol altta Callisto ve sağda Io görünüyor. Europa’nın kendisinin görünmediği fotoğrafta gölgesi Jüpiter’in sol altında ortaya çıkmış.

Sağdaki görsel ise 40 dakika sonrasına ait. Europa Jüpiter’in üzerinde görünürken Callisto çok yavaş bir şekilde hareket etmiş. Öteki taraftan Io jüpiter’in sağ üstüne doğru hareketlenmiş ve gölgesi kaybolmuş.

Bu dizide eksik olan Galile uydularından Ganymade Hubble’ın görüş alanı dışındadır.

Loading player…

Jüpiter’in bu dört uydusu çok farklı renktedir. Europa pürüzsüz buzlu yüzeyiyle sarı-beyaz, Io volkanik kükürt kaplı yüzeyi nedeniyle turuncu ve Güneş Sistemi’nin bilinen en eski kraterli yüzeylerinden birine sahip olan Callisto kahverengimsi renktedir.

Görüntüler Hubble’ın Geniş Alan Kamerası 3 ile alınmıştır. 23 Ocak 2015’de küçük bir teleskopla bile uydu geçişleri gözlenebildi. Siz de Jüpiter ve uydularını gözleyebilirsiniz.

Space Telescope

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d