Mars Göğünde İki Asteroit

Mars yüzeyindeki Merak robotu ara sıra gözlerini gökyüzüne çeviriyor. Daha önce Dünya’nın Mars göğünde nasıl göründüğünü ileten araç şimdi de iki asteroitin, Ceres ve Vesta’nın Mars göğündeki görüntüsünü iletti.

İki cisimde Mars ile Jüpiter arasındaki asteroit kuşağında bulunuyor. Kuşağın en büyük üçüncü cismi olan Vesta daha önce Şafak (Dawn) aracı tarafından ziyaret edilmişti. Şafak’ın hedefindeki diğer cisim ise kuşağın en büyük cismi olan cüce gezegen ya da asteroit Ceres.

mars gogu
Mars göğünde iki asteroit (NASA/JPL-Caltech/MSSS/Texas A&M).

Ceres ve Vesta, Merak’ın (Curiosity) 21 Nisan 2014 günü Mast Kamerası (Mastcam) ile 12 saniyelik pozlama sonucunda bu görüntüyü elde etti. Asteroitler soluk iki çizgi şeklinde görülüyor.

Kamera ekibinden Mark Lemmon: “Aslında bu görüntülerle Mars atmosferindeki su-buzu bulutlarının değişimi ve geceleri atmosferin parlaklığını kontrol etmek için yapılıyor. Mars’ın iki uydusunun görüntülenmesini düşünürken bunlardan biri ile iki asteroitin görüneceği zamanı seçtik” diyor.

Etiketsiz görüntü.

Ceres ve Vesta, NASA’nın Dünya’ya yakın tehlikeli asteroitler programı kapsamında gözlediği cisimlerden çok daha uzak ve çok daha büyüktürler. Asteroit programının iki büyük görevi vardır: yörünge değişimi ve kütle çekimi ölçümü. Gelişmiş güneş panelleri etkisiyle hareketlenen bir uzay aracının Dünya’ya tehlikeli bir şekilde yaklaşan bir asteroitin yörüngesini değiştirerek daha kararlı bir yörüngeye oturtması için projeler geliştirilmektedir.

JPL

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d