Kasım’da Dünya’ya Göktaşı mı Çarpacak?

Gökyüzünden gelecek tehlikeler, felaketler… Bu türden olaylar ve haberler binlerce yıl önce de şimdi de insanları heyecanlandırır ve konuyla ilgili bir şeyler duymak isterler. Hele hele bu konuda bilgi sahibi olmayan insanları çeşitli yollarla kandırmak oldukça kolaydır. Çünkü zaten karşınızda ne deseniz inanacak kişiler bulabilirsiniz.

Bugünlerde basınımızda bir haber belirdi: Kasım’da Dünya’ya tehlikeli bir göktaşı düşecek! Acaba öyle mi deyip baktım. Nereye mi? Bilgiyi aldığım sayfayı altta link olarak verdim. Burada çeşitli sayılar var. Bunlarla uğraşmak istemeyenler için yer alan bilgiyi sunayım istedim.

2018 yılında keşfedilen, 2018 VP1 adlı asteroit Dünya için tehlikeli asteroitler grubunda yer alıyor ve izleniyor. Asteroitin 2025 yılına kadar ki Dünya’nın ne kadar yakınından geçeceği bile belirlenmiş. Asteroit 2 Kasım 2020’de Dünya’nın oldukça yakınından geçecek. Dünya’ya çarpma olasılığı ise %0.4. Evet, sıfır değil. Peki, çarparsa ne olur?

Asteroit sadece 2m çapında dersem sanırım rahatlarsınız. Atmosferimiz bu tür asteroitleri rahatça parçalar ve gökyüzünde güzel bir meteor yağmuru izlememezi sağlar.

Özetle; 2 Kasım 2020’de Dünya’ya 2018 VP1 adlı asteroitin çarpma olasılığı %0.4 olmasına karşılık eğer çarparsa, büyüklüğü sadece 2m olduğundan bize bir etkisi olmayacak.

Meraklıları için NASA’ya ait 2018 VP1 bilgi sayfası: cneos

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d