Kepler Rekor Kırdı: 1284 Yeni Gezegen

Kepler’in birikmiş verilerinden 1284 yeni gezegenin varlığı onaylandı. Böylece onaylanmış gezegen sayısı üç bini geçti. Böylece Kepler yine kendisine ait olan bir defada onaylanmış gezegen sayısı rekorunu da kırmış oldu.

otegezegen
Bu görsel Kepler gezegenlerine kısa bir bakış açısı getiriyor (NASA Ames/W. Stenzel).

Yeni gezegenler Temmuz 2015’e ait katalogda yer alan 4302 gezegen adayının inceleme sürecinde onaylandı. Keşfedilen 1284 gezegenin gezegen olma olasılığı % 99’un üzerindedir. Bunun yanında 1327 gezegen ise yakında onay görebilir. Geriye kalan 707’sinin ise gezegen olması ya da başka astrofiziksel olay olması muhtemeldir. 984 gezegen ise daha önce diğer yöntemlerle onaylanmıştı.

Kepler’in keşfettiği en küçük gezegenler grafiği. Sarı renkle gösterilenler yeni, açık mavi renktekiler daha önce keşfedilmiş olanlardır. Yeşil alan sıvı su olabilecek yaşam alanını göstermektedir (NASA Ames / N. Batalha and W. Stenzel).

Kepler Uzay Teleskopu gezegen keşiflerini geçiş yöntemiyle gerçekleştirir. Bu yönteme en güzel ve taze örnek geçtiğimiz günlerde Dünya’ya göre Güneş’in önünden geçen Merkür gözlemidir. Bu gözlemde alınan fotoğraflarda Merkür’ün Güneş’in yanında ne kadar küçük göründüğüne dikkat edilirse gökbilimcilerin işinin ne denli zor olduğu anlaşılır.

Şimdiye kadar 5000 gezegen ve aday gezegen bildirildi. Bunların 3200’ü onaylandı ki 2325’i Kepler verilerinden ön görülmüştü.

Yıllara ve keşfedilmiş araca göre gezegen sayısı grafiği. Mavi renk Kepler dışındaki araçlarla keşfedilmiş gezegen sayısını, açık mavi Kepler2in önceki keşiflerini ve sarı renk yeni gezegenleri gösteriyor (NASA Ames / W. Stenzel; Princeton University / T. Morton).

2009 yılının Mart ayında göreve başlayan Kepler, yaşanabilir Dünya büyüklüğündeki gezegenleri keşfetmek amacıyla uzaya gönderilmiş ilk teleskoptur. Kepler geçiş yöntemine göre gökyüzünün küçük bir bölgesindeki 150.000 yıldızı izledi. NASA, 2018 yılında Geçiş Ötegezegen Gözlem Uydusu (Transiting Exoplanet Survey Satellite) ile 200.000 yıldızı gözleyerek Dünya ve süper Dünya sınıfındaki gezegenleri keşfetmeye çalışacak.

JPL

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d