Cüce Gezegen 2007 OR10’a Düzeltme Geldi

Cüce gezegenler şaşırtıcı özelliklere sahip olabilir. Mars ile Jüpiter arasındaki ana asteroit kuşağındaki Ceres dışında diğer cüce gezegenler Neptün ötesi bölgededir. Dünya’dan oldukça uzakta ve soğuk olan bu cisimlerin büyük teleskoplarla bile keşfi çok zordur. Buna karşılık gökbilimciler özellikle son on yıl içinde birçok cüce gezegen keşfetmiştir.

cuce gezegenler
Büyük cüce gezegenler tablosu (Konkoly Observatory/András Pál, Hungarian Astronomical Association/Iván Éder, NASA/JHUAPL/SwRI).

Pluto bunların içinde en çok bilgi sahibi olduğumuzdur. NASA’nın Yeni Ufuklar aracı 2015’de cüce gezegenin yanından geçince daha fazla bilgi üretildi. Örneğin Hubble fotoğraflarında görülen bulanık lekenin ‘Pluto’nun kalbi’ adı verilen sıra dışı bir yapı olduğu ortaya çıktı. Gökbilimciler bu soluk cisimler hakkında bilgi edinebilmek için çok farklı gözlem araçlarının verilerine ihtiyaç duyar.

İşte böylesi farklı gözlem araçlarıyla (özellikle Herschel ve Kepler’in yeni görev adı K2 ile) alınan veriler ışığında cüce gezegen 2007 OR10’un bilinenden daha büyük olduğu belirlendi.

Bu sonuca göre 2007 OR10’un bilinen bir düzine cüce gezegenden en büyük üçüncü cisim olduğunu gösterdi. Cismin ekseni çevresinde 45 saatte döndüğü hesaplandı.

Cüce gezegenin çapı 1535 km olarak güncellendi. Bu da Pluto’dan küçük ama Makemake’den daha büyük olduğu anlamına gelir. Yumurta şekilli Haumea’nın uzun ekseni daha büyük olmasına karşılık hacmi 2007 OR10’dan küçüktür.

Eliptik yörüngeye sahip 2007 OR10 Güneş’e en yakın Neptün yakınına kadar gelmektedir. Bunun dışında Pluto’nun Güneş’e uzaklığının iki katı kadar uzağa gitmektedir.

Henüz bir ad verilmemiş olan cüce gezegen 2007 OR10 önceki tahminlerden 250 km daha büyük çapa sahip olduğu görüldü. Kırmızı rengi ise yüzeyindeki metan buzlarıyla ilgili olabilir.

NASA/Kepler

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d