Koşan Adam Bulutsusunda Yıldız Jeti

Hubble, amatör gökbilimcilerin sıkça gözlediği Avcı bulutsusu yakınındaki Koşan Adam Bulutsusunun bir kısmına bakarak jet hareketlerini yakaladı. (NASA, ESA, J. Bally (University of Colorado at Boulder), and DSS; Processing: Gladys Kober (NASA/Catholic University of America))

Hubble Uzay Teleskopunun bu görüntüsünde yeni oluşmuş bir yıldızdan atılan jetin yansıma bulutsusu NGC 1977’nin derinliklerine doğru parladığı görülüyor. Jet (görüntünün alt ortasındaki turuncu nesne), gezegen oluşturabilecek kalıntı diski içindeki genç yıldız Parengo 2042 tarafından yayılıyor. Yıldız bu görüntüde kuzeye doğru bükülerek uzayda iki ışık yılı boyunca uzanan titreşimli plazma jetine güç sağlıyor. Jetteki gaz yakındaki 42 Orionis’in ışınımıyla parıldayarak iyonize ediliyor. Bu çıkış yakın yıldızların iyonlaştırıcı ışınımı altında görünür hale geliyor. Tipik olarak, bunun gibi jetlerin çıkışı sadece çevredeki malzemeyle çarpıştığında görülebilir ve soğudukça parlaklığı azalıp şok dalgaları üretir.

Bu görüntüde kırmızı ve turuncu renkler, ilgili şokların jetini ve parlayan gazını gösterir. Resmin sağındaki jetten uzağa doğru akıyormuş gibi görünen parlak mavi dalgalar, 42 Orionis yıldızına (burada görülmüyor) bakan yay şoklarıdır. Gaz akışları çarpıştığında yay şokları oluşur ve bir geminin suda ilerlerken oluşturduğu hilal benzeri dalgalar gibi ilerler.

Jetin parlak batı lobu yıldızdan uzaklaştıkça boyutları küçülen ve bir koni ya da iğ şekli oluşturan bir dizi turuncu kavis görünümüyle sarılmıştır.  Bu yaylar Güneş ile Yer uzaklığının 500 katı kadar bir yarıçapa ve diskin merkezinde oldukça büyük (170 astronomik birim) bir boşluğa sahip yıldızın çevresindeki kalıntı diskinin iyonize dış kısmını izleyebilir. İğ benzeri şeklin her yıl yüz milyonlarca Güneş kütlesini kaybettiği tahmin ediliyor.

NGC 1977, Avcı takımyıldızındaki Koşan Adam Bulutsusunu oluşturan yansıma bulutsusunun üç parçasından biridir.

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d