Koşan Tavuk Bulutsusu

ESO’nun VLT’siyle çekilen Koşan Tavuk Bulutsusu 6500 ışık yılı uzaklıktadır. Görüntü 270 ışık yılı uzunluktaki alanı göstermektedir. (ESO/VPHAS+ team. Acknowledgement: CASU)

Görüntü Yer’den 6500 ışık yılı uzakta, Erboğa takımyıldızında yer alan geniş alana yayılmış bir bulutsuya ait. Yeni yıldızların doğum yerlerinden biri olan Koşan Tavuk Bulutsusu, ESO’nun VLT Araştırma Teleskopu (VST) tarafından çekildi. Görüntü 1,5 milyar piksellik çözünürlüğe sahip. Bulutsudaki genç yıldızlar yoğun ışınım yaydıklarından çevrelerindeki hidrojen gazının pembe renkle parlamasına neden olmaktadır.

Yaklaşık 25 dolunay büyüklüğündeki Koşan Tavuk Bulutsusu birkaç bölgeden oluşmaktadır ve görüntüde tüm bölgeler görülmektedir. Bulutsudaki en parlak bölge IC 2948, gaz ve toz bulutlarıyla oluşmuştur. Görüntünün merkezine doğru, parlak, dikey ve neredeyse sütun benzeri yapısıyla IC 2944 yer almaktadır. IC 2944’de ve görüntüdeki en parlak nokta olarak dikkat çeken yıldız ise Lambda Erboğa (λ Centauri)’dır.

IC 2948 ve IC 2944’ün içinde pek çok genç yıldız parlamaktadır, ancak bu yıldızlar yüksek miktarda ışınım yaydıkları için çevrelerini bir tavuğun toprağı eşelemesi gibi parçalamaktadır. Bulutsuda Bok kürecikleri olarak bilinen bazı bölgeler, yayılan morötesi ışınım nedeniyle oluşmuş olabilir. Görüntüyü büyüttüğünüzde bulutsunun üzerinde küçük, koyu ve yoğun toz ile gaz ceplerini görebilirsiniz.

Görüntüde dikkat çeken diğer bölgeler ise sağ üstte Gum 39 ve 40 ile sağ alttaki Gum 41’dir. Görüntüde yer yer havai fişek izlenimi veren sayısız turuncu, beyaz ve mavi yıldızlar görülmektedir. Görüntüye tıklayarak büyütüp yatay olarak kaydırırsanız muhteşem renklerle oluşmuş farklı alanlar olduğunu göreceksiniz.

Görüntü ESO’nun VST teleskopuna takılan geniş alan kamerası, OmegaCAM ile çekilen yüzlerce karenin birleştirilmesiyle oluşturuldu. Görüntü oluşturulurken elde edilen veriler ayrıca yıldızların yaşam döngülerini anlamak amacıyla da kullanılabilecek.

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d