Kozmik Benzetmeler

Bir kayayı ya da bir bulutu hepimiz bir şeylere benzetmişizdir. Bazen bir yüze, bir insana, bazen bir kediye ya da herhangi bir şeye. Uzaydaki cisimlerin çoğu da isimlerini bu benzetmelerden alırlar ki bunun birçok örneği vardır: Kedi gözü bulutsusu, yengeç bulutsusu ya da bir el…

PSR B1509

PSR B1509-58 adlı nötron yıldızının bulunduğu enerjik parçacıklarla kaplı bir gaz bulutu Chandra tarafından 2009 yılında yayınlanan görüntüsünde üzerinden X-ışını geçirilmiş (röntgeni alınmış) bir eli andırıyordu.

Sistemin yeni görüntüsü NASA’nın Chandra X-Işını Gözlemevi (altın) ve Geniş Alan Kızılötesi Tarayıcısı yani WISE (kırmızı, mavi ve yeşil) verileriyle oluşturuldu. Bazıları bu görüntüde bir yüzün yandan görüntüsünü gördüğünü söylüyor. Siz ne görüyorsunuz?

PSR B1509-58 bizden yaklaşık 17.000 ışık yılı uzakta olup bu yılın başında Nükleer Spektropik Teleskop Dizisi, NuSTAR tarafından görüntülenmişti.

Görsel telif hakkı: X-ray: NASA/CXC/SAO; Infrared: NASA/JPL-Caltech

NASA/WISE

(Ben meşale taşıyan birini görüyorum. Peki siz?)

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d