Mars Araçlarından Kuyrukluyıldız Gözlemi

19 Ekim’de Mars’ın yakınından geçen C/2013 A1 Siding Spring kuyrukluyıldızı çeşitli Mars araçları tarafından görüntülendi. Böylece gökbilimciler artık gökcisimlerini sadece Dünya ya da dünya yörüngesinden değil başka gezegenlerden de gözleyecek duruma geldi. İşte bu araçlardan bazılarının elde ettiği görüntülerden seçmeler…

Mars robotu Opportunity Kızıl Gezegen’in yakınından geçen kuyrukluyıldızı böyle gördü (NASA/JPL-Caltech/Cornell Univ./ASU/TAMU).
NASA’nın Mars Yörünge Aracı MRO ile 19 ekim’de elde edilen görüntü (NASA/JPL-Caltech/University of Arizona).
NASA’nın yeni Mars aracı MAVEN ile 17 Ekim’de alınmış görüntü. Kuyrukluyıldız bu sırada Mars’tan 8,5 milyon kilometre uzaktadır (NASA/Laboratory for Atmospheric and Space Physics/Univ. of Colorado).
MRO’nun CRISM aletiyle 19 Ekim’de 37 dakikalık arayla alınmış iki görüntü. Bu görüntülere göre kuyrukluyıldız saniyede 55 kilometre yol almaktadır. Kuyrukluyıldız bu sırada Mars’tan 141.000 kilometre uzaktaydı. Bu uzaklık ortalama uzaklığı 384.000 kilometre olan Dünya-Ay uzaklığının üç katından daha azdır (NASA/JPL-Caltech/JHUAPL).

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d