Kozmik Fişekli Küme

Havai fişek gösterisi güzeldir ama kısa sürer. Buna karşılık kozmik fişekler çok daha uzun sürebilir, hatta milyonlarca yıl. Astronomik açıdan kısa sayılabilen 2 milyon yaşındaki yıldızlarla dolu NGC 1333 kümesi güzel bir gösteri sunan kozmik manzara sunar.

NGC 1333
NGC 1333 yıldız kümesinin dört teleskopla elde edilmiş görüntüsü. Bu güzel görseli masaüstü yapmak için fotoğrafa tıklayınız. Açılan sayfada sol üstteki resim formatlarından dilediğinizi indirebilirsiniz (NASA/CXC/JPL-Caltech/NOAO/DSS).

NGC 1333’e ait bu çarpıcı görüntü dört teleskopun verileriyle elde edildi:kırmızı renk Spitzer kızılötesi teleskopu, pembe Chandra X-Işını Gözlemevi ve yeşil, mavi,kırmızı renkler Sayısallaştırılmış Gökyüzü Tarayıcısı ile Ulusal Optik Astronomi Gözlemevi’nin (National Optical Astronomical Observatories) 4 metrelik Mayal teleskopu verilerine ait. Chandra verileri X-ışını yayan 95 genç yıldızı ve Spitzer verileri tozun arkasına saklanmış 41 kızılötesi ışık yayan yıldızı ortaya çıkardı. Bu teleskoplar olmasaydı bu yıldızlar görülemezdi.

Araştırma ekibi 780 ışık yılı uzaklıktaki NGC 1333 kümesi ile genç yıldızlarla örülü 1100 ışık yılı uzaktaki Serpens bulutunun analizini Chandra X-ışını gözlemevi verileriyle gerçekleştirdi. Daha sonra bu veriler Avcı bulutsusundaki genç yıldız gözlemleriyle karşılaştırıldı.

Sonuçta NGC 1333 ve Serpens bulutundaki X-ışını parlaklığının yıldızların toplam parlaklığıyla ilişkili olduğunu gördüler. Aynı zamanda X-ışını parlaklığının yıldızın büyüklüğüne de bağlı olduğu gösterildi. Başka bir ifadeyle büyük bir yıldız parlak X-ışınları yayacaktır.

Sonuçlar Astronomical Journal Dergisi’nin Temmuz 2010 sayısında yayınlanmıştır.

Spitzer

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d