Kozmik Yılan Yıldızlara Hamile!

Bir yanda yoğun yıldız oluşum bölgesi Kozmik Yılan, diğer yanda kütle çekim mercekleme ile görüntülenen uzak gökadalar. MACSJ1206.2-0847 kümesinin arkasındaki dev yay benzeri gökadayı aslında kütle çekim mercekleme adı verilen kozmik mercek yardımıyla görebiliyoruz.

Uzaktaki cisimden gelen kırmızıya kayan ışık aradaki dev kümenin dev çekimsel etkisi nedeniyle bükülüp mercek etkisi yardımıyla büyütülmektedir. Bu yöntemle uzaktaki kozmik cisimler bir yandan büyütülerek diğer taraftan görüntü çözünürlüğü ve derinliği artırılmaktadır. Bazı durumlarda uzak cisimlerin görüntüleri yakındaki kümenin çevresinde farklı yönlerde bükülmesi nedeniyle birden fazla görünür.

Gökbilimciler bunun gibi çeşitli görüntüler eşliğinde farklı büyütme seviyesine sahipler. Bu teknikle gökadaların özellikleri farklı ölçeklerde incelenebilmektedir. Çok yüksek çözünürlükteki görüntüler kırmızı-ötesi gökadalardaki dev kümelerin yıldız oluşumunun anlaşılmasına katkı sağlamaktadır.

MACSJ1206.2-0847 gökada kümesi

Görseller için telif hakkı: ESA/Hubble, NASA

Hubble/ESA

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d