Mars Taşında Metan İzine Rastlandı

Mars’ta yaşam izleri aranırken bir göktaşında metana rastlandı.

Uluslararası bir araştırma ekibi Mars kökenli altı volkanik meteoru inceledi. Göktaşları Mars  atmosferiyle aynı izotopik bileşimli gazlar içermektedir.  Kütle tayfölçeriyle hesaplanan altı örnekte metan olduğu belirlendi. Ekip bunun dışında Mars’a ait olmayan iki göktaşında daha az metan olduğunu belirleyerek yöntemlerini test etmiş oldu.

Altı Mars taşında metan izine rastlandı (Resim: Michael S. Helfenbein).

Keşif Mars yüzeyinin altında ilkel yaşam biçimlerinin kaynağı olan metanın olabileceği anlamına geliyor. Dünya üzerinde de bu tür mikroplar bulunmaktadır.

Yale Üniversitesi Jeoloji ve Jeofizik Bölümü’neden Şean McMahon: “Diğer araştırmacılar farklı tekniklerle konuyla ilgili verileri arttırmak isteyecektir. Bulgularımız Mars yüzeyinde yaşam olup olmayacağını araştıran astrobiyologlar tarafından kullanılabilecektir” diyor.

Aberdeen Üniversitesi’nden John Parnell: “Mars araştırmalarında en heyecan verici keşif Kızıl gezegenin atmosferinde metan olduğunun ileri sürülmesidir. Kesin bilgiye ancak Avrupa Uzay Ajansı ve NASA’nın görevde olan ve ileride gönderilecek araçlarla ulaşılabilir. Bizim şu anki araştırmamız metanın varlığına işaret ediyor. Mars kayaları büyük miktarda metan sallıyor olabilir” diyor.

Ekip şimdi daha fazla meteorla araştırmalarını genişletmeyi düşünüyor.

“Mars’taki metan gelecekte gezegenin daha sıcak, nemli olmasına neden olarak yaşamın yeşermesine destek sağlayabilir” diyor McMahon.

Yale University

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d