Mars’taki Nehir Yatağı

Geçmiş dönemde içinden su geçtiği belli olan nehir yatağının uydu görüntüsü. (ESA/DLR/FU Berlin (G. Neukum))

ESA’nın Mars Express aracının stereo kamerasıyla elde edilen Mars Reull Vallis Bölgesi’nin üst kısmının görüntüsü yayınlandı.

Reull Vallis Bölgesi’nde Hellas havzasına doğru uzanan nehir yatağı, Premethei ve Terra yaylalarının arasındadır. Geçmişte Mars yüzeyinde nehirlerin olduğunu gösteren önemli bir iz bu.

Mars’ın üst (kuzey) kısmında dolanan ve birçok kola sahip olan nehir 1500 km uzunluğundadır.

Yeni Mars Express görüntülerinde nehrin genişliğinin 7 km ve derinliğinin 300 m’ye kadar ulaştığı Reull Vallis bölgesi görülüyor. Nehir yatağını ‘Amazon’ döneminden günümüze kadar süren buzul hareketleri ve irili ufaklı enkaz maddenin genişlettiği düşünülüyor.

Nehir yatağında suyun sürüklediği buzullar ve çeşitli maddenin yatağın altında izler oluşturduğu görülüyor. (ESA/DLR/FU Berlin (G. Neukum))

3,5 ile 1,8 milyar yıl önce sürdüğü düşünülen Hesperian Dönemi’nde sıvı suyun oyduğu yüzeyde böylesi yapılar oluşmuştur.

Geniş alanı gösteren görüntünün merkezinin sağ üstünde düz ovadan 2500 m yükselen yumuşak zeminli ve yuvarlak köşeli Promethei Bölgesi Sıradağları hakimdir. Aynı zamanda dağların yakınlarında darbe kraterleri de göze çarpıyor.

Bölge, Dünya’da buzulların etkilediği çeşitli yerlerle benzerdir. Örneğin görüntüde nehir yatağında buzulların neden olduğu izler açıkça görülüyor.

Reull Vallis yüzeyinde geçmişte gerçekleşen jeolojik olaylar günümüzde yeryüzünün çeşitli yerlerinde de karşımıza çıkmaktadır.

   

ESA

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d