Neon Renkli Thor’un Miğferi

Merkezi şişkin, kenarları kavisli gaz tülleriyle kaplı bu bulutsu NGC 2359 ya da popüler adıyla Thor’un Miğferi’dir. Bulutsu, İskandinav mitolojisindeki güçlü tanrı Thor’un kaskını andırdığından bu isimle bilinmektedir.

Thorun migferi bulutsusu
Bulutsu, İskandinav mitolojisindeki güçlü tanrı Thor’un kaskını andırdığından Thor’un Miğferi bulutsusu adıyla bilinmektedir (J.A. Toala & M.A. Guerrero (IAA-CSIC), Y.-H. Chu (UIUC/ASIAA), R.A. Gruendl (UIUC), S. Mazlin, J. Harvey, D. Verschatse & R. Gilbert (SSRO-South) and ESA).

Görüntüdeki neon renkler sadece bulutsuyu güzel gösterdiği için kullanılmaz. Parlak mavi X-ışını emisyonunu gösterirken, kırmızı renk hidrojeni, yeşil renk oksijen yoğunluğu anlamına gelir.

XMM-Newton Gözlemevi tarafından tespit edilen yoğun X-Işını emisyonu bulutsunun merkezindeki yıldızdan kaynaklanmaktadır. HD 56925 adlı yıldız bir Wolf-Rayet yıldızı olup oldukça yüksek hızda madde atmaktadır. Yıldız her yıl Güneş’in 100.000 yılda kaybettiği kadar maddeyi uzaya fırlatmaktadır. Oluşan rüzgâr saniyede 1500 kilometre hıza ulaşmaktadır.

Bulutsudaki benzer şiddetli durumlar şeklini belirlemektedir. Merkezden büyüyerek balon şeklinde yayılan gaz, kenardaki kalın kanallı gaz kümeleriyle çarpışmakta ve ortaya böylesi bir görüntü çıkmaktadır.

Merkezi kabarcık ile sol alttaki arasında bir etkileşme söz konusudur. Mavi bölgeler bulutsunun en sıcak yerleridir. Buralarda sıcaklığın birkaç milyon ile on milyonlarca derece olduğu düşünülmektedir.

Bu görseldeki yeşil ve kırmızı renkler Şili’deki Cerro Tololo ile optik verilerle, mavi renk ise XMM-Newton Gözlemevi’nin X-Işını ile aldığı verilerle oluşturuldu.

ESA

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d