Parlayan gaz, karanlık toz ve parlak yıldızların yığınından oluşan NGC 4248 sarmal gökadası 24 milyon ışık yılı uzakta olup Av köpekleri (Canes Venatici) takımyıldızı yönünde yer almaktadır.

Bu görüntü NASA/ESA Hubble teleskopu tarafından elde edildi. Bize yakın 50 çok yıldız oluşturan gökada verileriyle oluşturulan morötesi “atlas” çalışmasının bir parçasıdır. Bu koleksiyon birbirinden farklı morfolojileri, kütleleri ve yapıları olan gökadaları kapsamaktadır. Bu örneği incelemek evrenin yıldız oluşum tarihini birbirine bağlamamızı sağlar.

Gökbilimciler bu tür gökadalarda kütleli yıldızların nasıl oluştuğunu ve geliştiğini, yıldız oluşumunun nasıl, nerede meydana geldiğini, yıldız kümelerinin nasıl değişip geliştiğini ve yeni yıldız oluşturma sürecinin gökada ile yıldızlararası ortamın (yıldızlar arasındaki boşlukta yer alan gaz ve toz) ilişkisi hakkında bilgi edinebilirler.

Bu gökada Hubble’ın Geniş Alan Kamerası-3 ile görüntülendi.

Görsel telif hakkı: ESA/Hubble & NASA

Hubble/ESA

 

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d