NGC 5806 ve Süpernovası

Hubble, Başak takımyıldızında bulunan 80 milyon ışık yılı uzaklıktaki NGC 5806’nın yeni görüntüsünü yayınladı. Görüntüde ayrıca SN 2004dg adı verilen süpernova patlaması sonucu da görülüyor.

Bu görüntü aslında 2004 yılında patlayan süpernovayı belirlemek amacıyla 2005 yılındaki görüntülerin birleştirilmesiyle elde edildi. Ömrünün sonuna gelerek patlayan yıldızdan gelen ışık, gökadanın altına yakın sönük sarımsı bir nokta ile kendini gösterir.

NGC 5806 Hubble arşivinde yıldızın patlama öncesi ve sonrası görüntüleri bulunduğundan, bilimciler tarafından özel olarak incelenir. Süpernovanın çevreye etkisi bu şekilde izlenebiliyor.

Kenarındaki süpernovasıyla NGC 5806 ne büyük ne küçük, ne yakın ne de uzak bir gökadadır.

Gökadanın merkeze uzanan sarmal kollarındaki yıldız yoğunluğu göze çarpıyor. Gökadansın merkezinde yakınındaki maddeyi kendine çekerek beslenen süper kütleli bir karadelik de bulunmaktadır. Karadelik çevresini bir sarmal tel gibi ısıtır ve güçlü bir ışıma yayar.

Bu görüntü Hubble’ın Gelişmiş Kamerası ile görünür ve kızılötesi dalga boylarında alınan üç poz ile elde edildi. Görüş alanı yaklaşık 3,3 e 1,7 yay dakikasıdır.

Hubble-ESA

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d