Pluto’da Gezinti Başladı!

NASA’nın Yeni Ufuklar aracı, Pluto’nun yüzeyine ait en ayrıntılı yüzey fotoğraflarını yollamayı sürdürüyor.

Aracın 14 Temmuz’da gerçekleştirdiği yakın uçuş sırasında hafızasına aldığı ayrıntılı verilerden bir kısmı Dünya’ya ulaştı. Bu veriler piksel başına 77 ile 85 metre arasında çözünürlüğe sahip. Böylece Pluto yüzeyindeki dağlık, kraterli ve buzlu arazilerin özellikleri daha rahat incelenebilir.

pluto yuzey

NASA’nın Bilim Görevleri Müdürlüğü’nden eski astronot John Grünsfeld: “Pluto yüzeyindeki arazilerin farklılığını gösteren bu veriler aynı zamanda uzay araçlarının da gücünü ortaya koyuyor. Yeni Ufuklar Temmuz ayında birbirinden güzel Pluto görüntüleri yolladı. Şimdi de bu görüntülerin yüksek çözünürlükte olanlarını yollamaya başladı. Yeni Ufuklar bizi heyecandırmayı sürdürüyor” diyor.

Burada görülen alan Sputnik Planum Bölgesi’nin 800 km kuzeybatısında bulunuyor. Bu bölge çeşitli yüksekliklerdeki dağlarla çevrili buzlu ovalarla kaplıdır.

Yeni Ufuklar baş araştırmacısı Alan Stern: “Bu nefesleri kesen yeni görüntüler Pluto’ya ait araştırmalara yeni pencere açmaktadır. Bu kalitedeki fotoğraflara daha önce Mars ve Venüs’te ulaşmıştık. Pluto’nun yüzeyini bu denli ayrıntılı gösteren görüntüler eşliğinde kraterler, dağlar ve buzlu ovaların tüm detayları rahatça görülebiliyor” diyor.

Bu görüntüler 1989 yılında Voyager 2’nin Pluto’nun ikizi diyebileceğimiz Neptün’ün en büyük uydusu Triton’un yüzeyini gösteren görüntülere göre beş kat daha kaliteli.

Araştırmacılar heyecanla Yeni Ufuklar’ın ileteceği yeni verileri bekliyor.

Pluto yüzeyine ait görüntülerin ele alındığı video: https://www.youtube.com/watch?v=B0xkupKwjfM

Science Daily

Önerilir...

1 Yorum

  1. Proje ödevim için kaynak olarak kullandım, araştıranlara teşekkür ederim

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d