Sevgililer Gününe Özel

Halkalı Gökada’nın X-ışını ve görünür ışıkla alınmış birleşik görüntüsü (X-ray: NASA/CXC/MIT/S .Rappaport et al. Optical: NASA/STScI)

Sevgililer Günü için özel bir görüntü. Dünya’dan 430 milyon ışık yılı uzaklıkta birbirini etkilemeye çalışan Arp 147 gökada çiftinin bu görüntüsü Chandra X-Işını Gözlemevi (pembe) ve Hubble Uzay Teleskopu (kırmızı, yeşil, mavi) ile alındı. Baltimore Uzay Teleskopu Bilim Enstitüsü (Space Telescope Science Institute-STScI) tarafından birleştirildi.

Arp 147’yi oluşturan gökadalardan eliptik olanı sarmal bir gökada ile çarpıştıktan sonra oluşmuştur. Bu çarpışma sonucunda büyük genç yıldızların bol miktarda üretildiği genişleyen mavi halka dalgası oluşmuştur. Birkaç milyondan daha az bir zaman sonra buradaki yıldızlar nötron yıldızı ya da karadelikler oluşturarak patlayacak.

Nötron yıldızları ve karadeliklerin bir kısmı eşi olan yıldızdan madde çektiklerinden X-ışını kaynakları olabilirler. Arp 147’deki halka çevresinde dağılmış olan X-ışını kaynakları 10-20 Güneş kütleli karadelikler olduğu açıktır.

Bir X-ışını kaynağı da soldaki gökadanın çekirdeğiyle beslenen kötü niyetli bir karadelik olabilir. Bu kaynak birleşik görüntü de net olmamasına karşılık X-ışını görüntüsünde kendini gösterir. Sol tarafta görülen diğer nesneler ise ön planda yer alan bir yıldız ve kuasardır.

Halkadaki yıldız oluşum hızı Spitzer Uzay Teleskopu ve Gökada Evrim Tarayıcısı (Galaxy Evolution Explorer – GALEX) araçlarıyla kızılötesi ve morötesi bölgelerde alınan görüntülerle hesaplandı.

X-ışını görüntüsü

Görünür ışıkla alınmış görüntü

NASA-Chandra

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d