Tozlu Sarmal Bir Gökada Portresi

NGC 4183 Gökadası. (ESA/Hubble & NASA)

Hubble Uzay Teleskopu yakınımızdaki bir gökadanın olağanüstü bir görüntüsünü elde etti. Görüntüde uzak gökadalar, yakın plandaki yıldızlar arasında görülen gökada NGC 4183 adıyla biliniyor. 55 milyon ışık yılı uzağımızdaki gökada 80 000 ışık yılı genişliğe sahip. Bu büyüklüğüyle Samanyolu’ndan biraz küçük. Gökada Büyük Ayı Grubu’ndaki Av Köpekleri (Canes Venatici) takımyıldızında bulunuyor.

Sarmal gökada olan NGC 4183 hafif bir çekirdeğe sahip. Dünya’dan ancak yandan görülebilen gökadanın sarmal kollarını göremiyoruz. Ancak onun galaktik diskini hayranlıkla izleyebiliyoruz.

Gökada diskleri gaz, toz ve yıldızlardan oluşur. Gökada düzlemi üzerindeki toz çekirdeğin görünür ışıkla ortaya çıkmasını engeller. Tüm bunlara ek olarak gökadanın çubuklu bir yapıda olduğu da belirlenmiştir. Galaktik çubuğun şişkinliği sarmal kollarda yıldız oluşumuna neden olduğundan şişkindir.

NGC 4183, İngiliz gökbilimci William Herschel tarafından Ocak 1778’de görüldü.

Bu görüntü Teleskop’un Gelişmiş Geniş Alan Kamerası ile görünür ve kızılötesi görüntülerle oluşturuldu. Görüş alanı yaklaşık 3,4 yay dakikası’dır.

NASA-Hubble

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d