Yeni Ufuklar’dan Nix ve Hydra Görüntüsü

Yeni Ufuklar (New Horizons) uzay aracı şimdi de Pluto’nun iki küçük uydusu Nix ve Hydra’nın görüntülerini yolladı. Alınan görüntülerde özellikle Nix üzerindeki kırmızı nokta dikkat çekti. 42 km uzunluğa ve 36 km genişliğe sahip olan Nix’in fotoğrafında en küçük 3 km’lik alanlar incelenebilir.

150722014718_1_540x360
Pluto’nun iki küçük uydusu, Nix (soldaki) ve Hydra’nın Yeni Ufuklar uzay aracı ile alınmış görüntüleri (NASA/JHUAPL/SWRI).

Pluto’nun diğer düzensiz şekilli uydusu Hydra ise 55 km uzunluğu ve 40 km genişliğe sahip. Uydunun 231.000 km uzaktan araçtaki LORRI adlı kamerayla alınmış bu fotoğrafı yüzeyde en küçük 1,2 km’lik alanların incelenmesini sağlayabilir.

Tüm dikkatler Pluto ve en büyük uydusu Charon üzerinde olsa da bu pek özellikleri bilinmeyen, büyüklüklerine göre ikinci ve üçüncü sıradaki uyduları da merak edilmekteydi. Şimdi bunların neredeyse eşit boyutlarda olduğu görüldü.

Yeni Ufuklar’ın fasulyeye benzeyen Nix’i ele aldığı ilk renkli görüntüde, küçük uydunun 42×36 km boyutlara sahip olduğu ve üzerinde ilginç bir nokta olduğu saptandı.

Genel rengi gri tonda olan Nix üzerinde hedef tahtasının merkezindeki gibi kırmızımsı bir nokta bilinmektedir. Southwest Araştırma Enstitüsü’nden Carly Howett: “Ek yüzey bilgileri henüz elimizde değil. Veriler geldiğinde kırmızı noktanın ne olduğunu anlayabileceğiz. Yüzeyde bir tür kabarma olduğunu düşündüğümüz noktanın analizi, Nix’in küçük olması nedeniyle zor olsa da ayrıntılı verileri sabırsızlıkla bekliyoruz” diyor.

Diğer küçük Hydra’nın 231.000 km uzaktan alınmış görüntüsünde ise çok net olmasa da iki büyük krater göze çarpıyor. Uydunun yüzeyinde ise öne çıkan bir farklılık görünmüyor. Çalışma ekibinden Ted Stryk: “Daha önce küçük bir ışık noktası olarak gördüğümüz Hydra’nın bu görüntüsü üzerinde çalışılmasına olanak sağlayacaktır” diyor.

Yeni Ufuklar’dan şimdi de Pluto’nun diğer iki küçük uydusu Sytx ve Kerberos görüntüleri bekleniyor. Bu iki küçük uydunun görüntüleri ancak Ekim ayının ortalarında alınabilecek.

Nix ve Hydra 2005 yılında Hubble Uzay Teleskopu ile keşfedilmişti. Uyduların başta yüzeyleri olmak üzere diğer özellikleri Pluto ve uydularının tarihi hakkında fikir verebilecek.

Science Daily

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d