9 Haziran 2018

Samanyolu Bilinenden Daha Büyük

Samanyolu gibi sarmal gökadalar yıldızlarının büyük bir kısmının yer aldığı ince disklere sahiptir. Bu disklerin boyutu sınırlıdır ve belirli yarıçaplarının ötesindeki yıldız sayısı azdır.

Gökadamız merkezindeki yıldızların Güneş’ten iki kattan daha uzun mesafede olduğu anlaşıldı. Yıldızımız gökada yarıçapının yaklaşık yarısında yer alıyor. Ancak şimdi biliyoruz ki bu uzaklığın üç katından biraz daha uzaklarda yer alan yıldızlar bulunuyor. Hatta bazıları Güneş’ten merkeze uzaklığının dört katı kadar uzakta.

Kanarya Adaları Astrofizik Enstitüsünde görevli (IAC) araştırmacı Martín López-Corredoira: “gökadamızın diski 200 bin ışık yılından daha büyüktür” diyor.

Genel olarak Samanyolu gibi gökadalar sarmal kollar içeren dönen bir disk ve onu çevreleyen küresel şekilli halodan oluşur. bu araştırma galaktik düzlemdeki yıldızlar ile haloda yer alan yıldızların metal bolluğu benzerliğine bakılarak gerçekleşti.

Görselin açıklaması: Sarı nokta Güneş’i sembolize etmektedir. Sol taraftaki iki olasılık değeri ise bu bölgelerde yıldız olma olasılığıdır.

Görsel telif hakkı: R. Hurt, SSC-Caltech, NASA / JPL-Caltech

Meraklısı için: Makaleyi görmek için tıklayınız.

IAC


Düşünceniz

XHTML: Bu kodlardan yararlanabilirsiniz.: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

%d blogcu bunu beğendi: